0

6 porad, jak zaaranżować małe biuro

6 porad, jak zaaranżować małe biuro

Małe biuro to spore wyzwanie zarówno dla projektantów, jak i osób, które z wyposażeniem i dekoracją wnętrz nie mają na co dzień zbyt wiele wspólnego. Wszak jego aranżacja nie pozostawia aż takiej wolności i swobody. Zagospodarowanie przestrzeni wiąże się w takim przypadku z optymalizacją przestrzeni, przemyślanym zakupem mebli biurowych, odpowiednim ustawieniem poszczególnych sprzętów i urządzeń biurowych. A to wszystko powinno przecież odbywać się zgodnie z zasadami bhp, ergonomii pracy! Aby ułatwić nieco to zadanie podpowiadamy, jak urządzić małe biuro, by było użyteczne i jednocześnie wygodne! 

Wybierz styl odpowiedni do małego biura

Swoją przygodę z projektowaniem przestrzeni firmowej warto rozpocząć od wybrania stylu, w jakim chcielibyśmy zaaranżować nasze małe biuro. Każdy ma jakiś styl bliski swojemu sercu. Obecnie, najbardziej popularne style to: industrialny, skandynawski i nowoczesny. I nie ma w tym nic dziwnego, wszak wspólnym mianownikiem wszystkich wymienionych stylów jest praktyczność, użyteczność, funkcjonalność i minimalizm. A takimi cechami powinno odznaczać się każde biuro, i to mniejsze i to większe. 

Powiększ optycznie wnętrze

Projektanci znają wiele trików, które pozwalają optycznie powiększyć wnętrze pomieszczenia biurowego. Jedną z najprostszych i najbardziej skutecznych metod jest użycie jasnych kolorów. Intensywne barwy, wzorzyste tapety, charakterystyczne dla stylu glamour, nie są mile widziane w małych biurach. Nie tylko zmniejszają wnętrze, ale także nadają mu ciężkości, wrażenia chaosu. Ale nie tylko jasne barwy w małych biurach optycznie powiększają wnętrze. Kolejnym zabiegiem jest wykorzystanie lekkich, prostych form. Tyczy się to zarówno mebli, jak i oświetlenia bądź dodatków. Organizacja małego biura to stawianie na lekkość. Proste krzesła i biurka, przezroczyste klosze na lampy, to wszystko sprawia, że wnętrza zyskują kilka metrów! Prostota nie oznacza oczywiście tego, że wnętrza mają być nudne, a pracownicy mają być skazani na siedzenie i pracowanie w surowych warunkach. Wręcz przeciwnie. Bardzo istotne jest zachowanie ergonomii stanowiska pracy. W małych biurach nie można iść na ustępstwa. Jakość, ergonomia, funkcjonalność to absolutna podstawa. 

Dobierz proste i pojemne meble

Meble biurowe to obszerna i różnorodna kategoria produktów. Zwykle stawia się w nich na trwałość oraz na praktyczność. Wszak meble biurowe mają z zasady być użyteczne, umożliwiać przechowywanie dokumentów oraz wszelkich potrzebnych materiałów, artykułów piśmienniczych. Ponadtomają spełniać potrzeby wszystkich pracowników. Profil firmy wpływa na rodzaj mebli biurowych, jakie znajdą się w poszczególnych pomieszczeniach. Nieco inne typy mebli będą w biurze projektowym, inne w miejscu, gdzie archiwizuje się dokumenty, a jeszcze inne w technologicznym start-upie. Wszędzie jednak ważne jest, by meble pomieściły wszelkie dokumenty oraz akcesoria biurowe.  

Wyposaż firmę w niezbędne urządzenia biurowe

Ciężko wyobrazić sobie dobrze funkcjonującą firmę bez odpowiednich i niezbędnych urządzeń biurowych. W każdej firmie przydatna jest bowiem kopiarka, drukarka, skaner, ale nie w każdej wszystkie te urządzenia się zmieszczą. W małym biurze idealnym rozwiązaniem jest zakup urządzenia wielofunkcyjnego. Bez komputerów, monitorów, laptopów i akcesoriów, typu myszki, klawiatury, głośniki, słuchawki się nie obędzie i na tych sprzętach zdecydowanie nie warto oszczędzać. 

Nie przesadzaj z dodatkami

Dodatki bez wątpienia dodają charakteru wnętrzom. Jednak w małym biurze nie należy przesadzać z ich ilością. Obrazy na ścianach, kwiaty w wazonach, kalendarze, bibeloty itp. nie są dobrym pomysłem. Zdecydowanie lepiej postawić na porządne przyborniki na biurko oraz moduły szufladowe czy eleganckie akcesoria i dodatki biurowe. Rezygnacja z ornamentów to nie tylko oszczędność finansów, to także oszczędność czasu, który należałoby poświęcić na regularne sprzątanie i odkurzanie poszczególnych przedmiotów. To także doskonała okazja do tego, by zaoszczędzić i zainwestować w lepszej jakości produkty, na przykład dobre artykuły piśmiennicze, segregatory, wygodne krzesła obrotowe itp. 

Nie zapomnij o zaopatrzeniu firmy w materiały biurowe

Każde, nawet najmniejsze biuro nie będzie działać sprawnie, jeśli nie znajdą się w nim wszystkie niezbędne materiały papiernicze i artykuły biurowe. Odpowiednie wyposażenie wszystkich pomieszczeń, w tym także kuchni i łazienki, jest naprawdę ważne i świadczy o osobie zarządzającej czy właścicielu. Nawet tak niewielkie rzeczy, jak dostęp do świeżej kawy czy pachnący odświeżacz w łazience oraz lepszej jakości mydło do rąk w pojemniku, to miłe akcenty, które wpływają pozytywnie na wizerunek firmy. Jeśli chodzi o pokoje biurowe to koniecznie należy zadbać o dostęp do wszelkich produktów papierniczych, biurowych, artykułów piśmienniczych. Nie powinno zabraknąć takich artykułów, jak chociażby kolorowe karteczki, segregatory, teczki, papier do drukarki, artykuły piśmiennicze, taśmy klejące, nożyczki, koperty na listy, skoroszyty, markery. Jeżeli jest taka możliwość to warto także wykorzystać przestrzeń na ścianie, by powiesić tam tablicę korkową. Warto także zainwestować w składany flipchart, który bardzo przydaje się w różnego rodzaju działaniach zespołowych, a dzięki temu, że jest składany, to można go z łatwością schować.    

Dodany przez Piotr