0

Akcesoria do rysowania, których nie powinno zabraknąć na biurku dla artysty

Akcesoria do rysowania, których nie powinno zabraknąć na biurku dla artysty

Szeroko pojęte rysowanie to nie tylko hobby. Dla wielu to także praca zawodowa czy też sposób na dorobienie. Bez wątpienia wszelkie działania artystyczne wymagają talentu oraz konkretnych umiejętności, jednak bardzo istotna jest także odpowiednia oprawa. A tą zapewniają różnorodne akcesoria do rysowania, które można nabyć w hurtowni plastycznej. Oczywiście, każda technika rysowania wymaga użycia nieco innych narzędzi. Do najbardziej popularnych należą: ołówki, mazaki, pędzle, długopisy, pióra, gumki, kredy, kredki ołówkowe czy kredki pastele olejne. Ale to nie jedyne produkty, które powinny znaleźć się na biurku dla artysty. Poniżej przedstawiamy kompletną listę akcesoriów i artykułów piśmiennych dla rysowników, których nie może zabraknąć w pracowni!    

Najbardziej znane akcesoria do rysowania, czyli ołówki

Ołówki to swoisty rodzaj artykułów piśmiennych, których cechą charakterystyczną jest możliwość ścierania, rozcierania, nanoszenia korekt, poprawek. W świecie ołówków panuje ogromna różnorodność, a poszczególne typy tych artykułów piśmienniczych pełnią określone funkcje i przeznaczone są do różnego rodzaju zadań. Klasyfikacja prezentuje się następująco:

 1. ołówki HB i F, czyli ołówki, którymi zwykle piszemy, raczej nie korzysta się z nich przy tworzeniu rysunków;
 2. ołówki H, to ołówki twarde, które działają niczym długopis, ich właściwości można wykorzystywać przy tworzeniu rysunków technicznych, jednak w sztukach plastycznych nie mają one większego zastosowania;
 3. ołówki B to akcesoria do rysowania, przy czym najbardziej miękki jest ołówek 9B. Z łatwością można wykonywać precyzyjne cieniowanie;
 4. ołówki bezdrzewne to ołówki, które nie mają charakterystycznej, drewnianej obudowy, a zamiast tego owinięte zostały folią chroniącą dłonie rysownika przed zabrudzeniem.

Podział ołówków ze względu na rodzaj

Ołówki różnicuje się nie tylko ze względu na miękkość, ale także przez wzgląd na rodzaj. Tutaj wymienić można takie kategorie ołówków, jak:

 • automatyczne, lepiej sprawdzają się przy rysunkach technicznych;
 • drewniane ołówki, czyli te, które wszyscy z nas dobrze znają, doskonale sprawdzają się w roli akcesoriów do rysowania;
 • sztabki, czyli ołówki bez obudowy, w formie grafitów, które przydają się artystom, szczególnie, jeśli chcą oni wykonać prace z efektem rozcierania. 

Promarkery najtaniej? Lepiej postaw na jakość!

Na biurku dla artysty, który profesjonalnie zajmuje się wykonywaniem rysunków, nie powinno zabraknąć promarkerów. Jak i w każdej innej dziedzinie, tak i w świecie promarkerów panuje ogromna różnorodność. Każdy może sam wybrać, czy chodzi o to, by kupić promarkery najtaniej czy też by znaleźć takie, które będą się odznaczały idealnym stosunkiem jakości do ceny. Jeżeli wybieramy pierwszą wersję, czyli promarkery najtaniej, to nie oczekujmy spektakularnych efektów. Jeśli jednak zerknijmy do oferty dobrej hurtowni plastycznej i poświęcimy nieco czasu na dobór profesjonalnych markerów, to szybko przekonamy się, że za nieco wyższą ceną stoją ogromne możliwości. Najlepsze promarkery stają się niebywałym narzędziem kreacji w rękach rysownika i bez wątpienia powinny znaleźć się na biurku dla artysty. 

Profesjonalne akcesoria do rysunku, czyli kredki pastele olejne

Podobnie, jak w świecie ołówków i promarkerów, tak w świecie kredek panuje niesamowita różnorodność i bogactwo. Artysta sięga po różne środki wyrazu, jednak bez wątpienia kredki stanowią jedne z najbardziej podstawowych i uniwersalnych narzędzi rysownika. Szczególnym typem są kredki pastele olejne, których spoiwem jest olej lniany. Kredki pastele olejne mają swoje unikalne cechy, za które są bardzo cenione przez rysowników i artystów. Te cechy to:

 • wyraziste, intensywne kolory;
 • możliwość tworzenia impastów;
 • łatwość rozcierania.

Kredki pastele olejne wymagają odpowiedniego podłoża, w roli którego sprawdzi się zagruntowany, mocny i trwały papier

Niepozorne długopisy paper mate

Część osób może być zaskoczona, ale tak, to prawda, rysownicy, artyści chętnie korzystają także z długopisów przy tworzeniu swoich prac. To dlatego na biurku dla artysty nie może zabraknąć długopisów paper mate, które posiadają wiele niepodważalnych zalet i atutów. To, co wpływa na ich popularność to przede wszystkim:

 • szybkość wysychania tuszu;
 • intensywne kolory;
 • łatwość nakładania tuszu na powierzchnię papieru. 

Długopisy paper mate to połączenie ergonomii z wysoką jakością, co sprawia, że rezultaty, jakie można uzyskać za pomocą tych artykułów piśmienniczych są naprawdę imponujące!  


Dodany przez Piotr