0

Formaty papieru, rodzaje papieru, długopisy, czyli papier i spółka

Formaty papieru, rodzaje papieru, długopisy, czyli papier i spółka

W dawnych czasach rzadko kto potrafił czytać, nie mówiąc o umiejętności pisania. Pierwsze pismo, a właściwie rysunki mają ponad 40 tysięcy lat. Późniejsze lata to stopniowe udoskonalanie technik pisania, zawsze jednak do przekazania informacji współtowarzyszy lub potomnym potrzebne były dwa podstawowe elementy, czyli nośnik i narzędzie.

Pierwowzorem dzisiejszego długopisu był rylec z kości lub metalu, a nośnikiem skała, gliniane tabliczki lub specjalnie preparowane łodygi papirusa. Przełomem było wynalezienie papieru przez Chińczyków około 2000 lat temu oraz stosowanie płynnych barwników (atramentów) do zapisywania treści. Z czasem nośniki, czyli różne rodzaje papieru zaczęły pojawiać się w coraz bardziej różnorodnej postaci, podobnie jak akcesoria do pisania.

Artykuły do pisania to zarówno nośniki, czyli różnego formatu papier, jak też narzędzia pisarskie, wspólnie określane jako artykuły papiernicze.

Na czym pisać, czyli o rodzajach papieru i formatach papieru słów kilka!

Na początku warto ustalić rozmiary papieru do pisania lub drukowania. Każda kartka papieru ma swoją określoną wielkość i jest ona ustandaryzowana według międzynarodowej klasyfikacji (norma ISO 216).

Papier

Najbardziej znany jest rozmiar papieru A4 (kartka do drukarki), czyli 210 x 279 mm. Zeszyt to format papieru A5 (na jednej kartce A4 zmieszczą się dwie kartki A5, czyli 148x210 mm. Pozostałe formaty papieru są stosowane przez plastyków i w rysunku technicznym.

Zeszyty, notesy i kalendarze

Zeszyty. Zna je każdy uczeń i student. Stanowią podstawowe wyposażenie dziecięcego tornistra i plecaka lub teczki studenta i naukowca. Są grube i cienkie, gładkie, w kratkę lub linie. Mają najczęściej format A5.

Notesy i kalendarze

Notesy, kalendarze, pięknie zdobione i te proste. Wszystkie służą do robienia notatek, lub (kalendarze) do planowania działań i krótkich zapisków. Mają na ogół format papieru A5, lecz bywają również wersje kieszonkowe lub duże notesy i skoroszyty rozmiaru A4.

Papier do drukarek

Dokumentacja, pisma urzędowe i korespondencja biurowa drukowane lub kserowane są na luźnych kartkach formatu papieru A4.

Artykuły papiernicze to również małe karteczki o różnych rozmiarach, służące do szybkiego zapisywania krótkich, widocznych notatek, tzw. samoprzylepne notesiki post it, oraz bloki rysunkowe i techniczne o różnych rozmiarach.

Rodzaj długopisu, czyli czym pisać?

Artykuły papiernicze to również liczne przyrządy pisarskie. Większość z nich zna i używa każdy z nas. Każdy z nas posiada bowiem jakiś rodzaj długopisu pod ręką. Ale to nie jedyne narzędzie piśmiennicze. Inne artykuły do pisania to:

Kredki i ołówki

W drewnianej, długiej i wąskiej obudowie umieszczony jest grafit czarny lub kolorowy grafit, którym można pisać lub rysować. Jest ścieralny, czyli można go zmazywać specjalnie przeznaczoną do tego gumką. Kredki dla dzieci produkowane są też np. z piszącej świecy lub kredy.

Długopisy i pióra

Są nieścieralne. Tusz do różnego rodzaju długopisu jest unowocześnioną wersją klasycznego pióra, z koniecznością uzupełniania wkładu o płynny atrament. Pisaki i flamastry to zaawansowana forma pióra i różnego rodzaju długopisu. Grafit lub atrament zastąpiony jest kolorowym tuszem, nasiąkniętym w specjalny rdzeń. 

Farby

W tubce, na palecie, akwarelowe, farby plakatowe służą do wykonywania malunków i obrazków.

Artykuły papiernicze to również dziurkacze, zszywacze, kleje i taśmy klejące. Służą nie tylko do pisania i rysowania, lecz również do tworzenia prac artystycznych i dekoratorskich.


Dodany przez Piotr