0

Gabinet w domu, czyli home office w najlepszym wydaniu

Gabinet w domu, czyli home office w najlepszym wydaniu

Własny gabinet w domu, a nawet w małym mieszkaniu? Tak, to możliwe! Coraz więcej osób decyduje się na pracę home office, co wynika z wielu udogodnień płynących właśnie z takiego systemu. To oszczędność czasu, finansów, energii. Nie dziwi zatem fakt, że biuro w domu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jak je zaaranżować, by było funkcjonalne i doskonale spełniało swoje zadania?

Praca home office – korzyści 

Zanim przejdziemy do kwestii aranżacji gabinetu w domu warto poświęcić kilka wersów na omówienie pracy home office. Dlaczego ten tryb pracy cieszy się tak ogromną popularnością? Dlaczego coraz więcej osób decyduje się, by stworzyć biuro w domu? Oto główne powody:

 • redukcja kosztów związanych z dojazdami;
 • redukcja czasu związanego z dojazdami;
 • możliwość stworzenia optymalnych warunków do pracy;
 • możliwość łączenia obowiązków zawodowych z życiem prywatnym, np. z wizytą u lekarza;
 • możliwość pracy w godzinach, w których jesteśmy najbardziej produktywni;
 • możliwość skoncentrowania się na działaniach bez wszechobecnego gwaru, szumu, hałasu.

Jak widać, praca home office niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Liczne badania wykazały, że praca w biurze w domu jest o wiele bardziej wydajna, efektywna dla obu stron.

Czy warto urządzić biuro w domu?

Myśląc o gabinecie w domu wiele osób przywołuje sobie obraz z filmów. Szef, wielkie biurko, olbrzymi pokój. Nie każdy ma takie warunki w domu wolnostojącym, a co mówić w mieszkaniu. Jednak obraz z filmu nijak się ma do rzeczywistości i projektanci już dawno umożliwili, ułatwili aranżację biura w nieco skromniejszych warunkach domowych. Obecnie każdy może pozwolić sobie na urządzenie kącika, który będzie przeznaczony wyłącznie do pracy home office, do działań, które wymagają skupienia i odrobiny spokoju. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście osobny pokój, przeznaczony na biuro, jednak w małych mieszkaniach sprawdzi się także dobrze oświetlony kąt. Zatem odpowiedź na pytanie, czy warto urządzić biuro w domu, brzmi tak!

Gabinet w domu – co powinno się w nim znaleźć?

Nikogo zapewne nie zdziwi fakt, że centralnym, najważniejszym, najistotniejszym punktem w gabinecie w domu jest… biurko do gabinetu. Jakimi cechami powinien odznaczać się ten mebel? Otóż biurko do gabinetu powinno być:

 • solidne;
 • trwałe;
 • stabilne;
 • wygodne;
 • dostosowane do wzrostu użytkownika;
 • dopasowane do potrzeb (ilość szuflad, szafek).

Blat biurka do gabinetu powinien być na tyle duży, by mogły pomieścić się na nim wszelkie dokumenty, segregatory, księgi, a także przybory do pisania. Obok biurka do gabinetu powinno stanąć ergonomiczne krzesło do gabinetu. W przypadku tych mebli nie warto oszczędzać. Chodzi tu bowiem nie tylko o trwałość, ale także o kwestie zdrowotne. Praca siedząca niestety nie wpływa pozytywnie na stan kręgosłupa. Warto postawić na dobre, sprawdzone, odpowiednio wyprofilowane i dostosowane do naszych wymiarów modele biurek do gabinetu oraz krzeseł do gabinetu. Najważniejszą kwestią jest możliwość regulacji wysokości i głębokości oparcia, a także sterowania podłokietnikami. Krzesło do gabinetu musi być wygodne oraz dostosowane do wymogów przepisów bhp. Kolejną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę przy aranżowaniu domowego biura, jest oświetlenie do biura i gabinetu. Nie ulega wątpliwości, że najlepszym źródłem światła są naturalne promienie słoneczne. Warto to uwzględnić przy planowaniu rozmieszczenia poszczególnych mebli, a w szczególności biurka do gabinetu. Powinno znajdować się możliwie jak najbliżej okna. Jednak praca home office i wszelkie inne działania, jak chociażby obliczanie rachunków, nie zawsze są możliwe w dzień. Wiele osób woli lub po prostu może zacząć działać konstruktywnie późniejszym wieczorem. Odpowiednie oświetlenie do biura i gabinetu jest tu zatem niezwykle istotne. Nie powinno tu zabraknąć zarówno lamp sufitowych, jak i punktowych lampek, np. takich, które stawia się na blacie biurka. W nieco większych pomieszczeniach można pokusić się o stworzenie przytulnego klimatu za pomocą dużych, eleganckich lamp z abażurami. 

Jeśli jesteśmy już przy dużych pomieszczeniach, to tutaj możliwości aranżacyjne są o wiele większe nie tylko w kwestii wyboru oświetlenia do biura i gabinetu. W gabinecie w domu o większej powierzchni można postawić także wygodną kanapę oraz stół, przy którym będziemy prowadzili rozmowy z klientami, kontrahentami, podejmować przy nich decyzje biznesowe. Wiele osób decyduje się na położenie eleganckiego dywanu, który sprawia, że pomieszczenie to staje się nieco bardziej przytulne. Praca w takich warunkach jest bowiem zdecydowanie przyjemniejsza niż w zimnym, pozbawionym klimatu pomieszczeniu biurowym. A w pracy home office o to również chodzi, by działania odbywały się w komfortowych, sprzyjających okolicznościach. 

Dodany przez Piotr