0

Jak własnoręcznie zrobić kartki świąteczne, czyli DIY w praktyce

Jak własnoręcznie zrobić kartki świąteczne, czyli DIY w praktyce

Grudzień zbliża się wielkimi krokami. Mimo, że ten miesiąc, podobnie jak i cały rok, nie będzie przypominał tych z poprzednich lat, to i tak przygotowania do Świąt czas zacząć! Jeszcze nie wiadomo czy spędzimy je w gronie najbliższych czy też będziemy mogli swobodnie spotykać się z dalszymi krewnymi. Warto zawczasu przygotować się na gorszą opcję. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że życzenia złożymy sobie nie osobiście, a za pomocą telefonów komórkowych lub starym zwyczajem, za pomocą kartek świątecznych. Każdy, kto postanowi wybrać ten tradycyjny sposób składania życzeń, koniecznie powinien zapoznać się z treścią niniejszego artykułu, a następnie zabrać się za tworzenie własnoręcznie kartek świątecznych! Co może się przydać przy tworzeniu kartek świątecznych DIY? Dziurkacze dekoracyjne, brystol, bibuła, flamastry, klej… i wiele innych artykułów biurowych i plastycznych!    

Kilka słów na temat historii kartek świątecznych

Pierwsza kartka świąteczna powstała w Anglii w XIX wieku, a jej pomysłodawcą był Henry Cole, który wymyślił, że zamiast długich listów wyśle do znajomych ilustrację wraz z bożonarodzeniowymi życzeniami. Wykonanie ilustracji zlecił malarzowi akademickiemu nazwiskiem Horsley. Na ilustracji widniała rodzina przy wspólnym stole i osoby pomagające ubogim, a kartka opatrzona została napisem Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku. Kartkę powielono, wydrukowano i sprzedawano. Zwyczaj przyjął się i do dnia dzisiejszego obowiązuje na całym świecie. Niestety, w dobie powszechnej cyfryzacji, ten piękny zwyczaj przesyłania kartek świątecznych praktycznie zanikł. Jednak obecna sytuacja związana z pandemią jest doskonałą okazją do tego, by przywrócić tradycję. 

Czy własnoręczne tworzenie kartek świątecznych jest skomplikowane?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Nie każdy bowiem ma zmysł artystyczny i zdolności plastyczne. Czy poradzi sobie zatem ze zrobieniem kartki świątecznej w konwencji DIY? Najbardziej trafną odpowiedzią na to pytanie jest ta, że nawet nie idealna, ale zrobiona samodzielnie, od serca, kartka świąteczna DIY, jest lepsza, wywołuje większe emocje niż kartka ze sklepu. 

Co przyda się przy tworzeniu kartek świątecznych DIY?

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne robienie kartek na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia, to warto wcześniej stworzyć listę najbardziej potrzebnych artykułów biurowych i akcesoriów plastycznych. Tak naprawdę, przy tworzeniu kartek ogranicza nas tylko i wyłącznie własna wyobraźnia. Aby jednak ułatwić nieco zadanie podajemy poniżej listę najbardziej potrzebnych materiałów papierniczych, akcesoriów biurowych i plastycznych. 

Dziurkacze ozdobne 

Dziurkacze to unikalne akcesoria, które zwykle kojarzą nam się z pracami biurowymi. I jest to naturalnie bardzo właściwe skojarzenie, jednak w sprzedaży dostępna jest osobna linia tych akcesoriów biurowych, czyli dziurkacze ozdobne. Wizualnie nie różnią się one zbytnio od dziurkaczy biurowych, jednak ich zastosowanie jest zupełnie inne. Dziurkacze dekoracyjne zwane także dziurkaczami ozdobnymi umożliwiają wycinanie oryginalnych kształtów i tworzenie ciekawych motywów oraz efektów na kartkach świątecznych. Kartki świąteczne DYI, które zostały wykonane z użyciem dziurkaczy dekoracyjnych są bez wątpienia niepowtarzalne, ale to nie wszystko. W sklepach znaleźć można dziurkacze dekoracyjne, które umożliwiają wykonywanie świątecznych kształtów: aniołków, dzwoneczków, choinek, gwiazdek. Osoby, które nie najlepiej radzą sobie z wycinankami i nie przepadają za posługiwaniem się nożyczkami, z całą pewnością docenią możliwości, jakie oferują dziurkacze ozdobne.    

Naklejki z filcu i pianki

Oprócz dziurkaczy ozdobnych, na liście potrzebnych akcesoriów powinny znaleźć się różnorodne naklejki z pianki i filcu, które pozwalają w prosty sposób udekorować kartki świąteczne DIY. Przy ich użyciu można stworzyć naprawdę ciekawe kompozycje, a także wykreować postaci: bałwanka, renifera, Mikołaja. Ciekawy efekt pozwala również uzyskać wykorzystanie gotowych naklejek w formie ruchomych oczu. 

Guziki, koraliki, cekiny

Kartki świąteczne DIY zdobione cekinami, koralikami, guzikami to kolejna propozycja nawet dla tych, którzy nie podejrzewają się nawet o posiadanie zdolności manualnych i umiejętności plastycznych. W przypadku takich gotowych produktów odpada nawet konieczność wykonywania tak prostego ruchu, jak dociśnięcie dziurkacza dekoracyjnego do kartki papieru. Tu mamy podane wszystko na tacy, gotowe do użycia. Możemy kleić, układać kompozycje, narysować na kartce postać czy krajobraz i ozdobić go akcesoriami.

Druciki kreatywne

Druciki kreatywne to nie tylko doskonałe narzędzie do ćwiczenia wyobraźni czy trenowania zdolności manualnych. To także akcesoria plastyczne, które mogą posłużyć do dekorowania kartek świątecznych. Oczywiście, tutaj zadanie będzie nieco trudniejsze niż w przypadku dziurkaczy dekoracyjnych, naklejek, cekinów, koralików itd. Musimy bowiem tak operować drucikami, żeby na kartce świątecznej DYI przy ich pomocy ukształtować postać np. Mikołaja czy też kształt choinki, a następnie przykleić go mocnym klejem do powierzchni papieru

Mocny, dobry klej

Klej przyda się w większości przypadków: i do przyklejenia kształtów, które powstały w wyniku użycia zwykłych dziurkaczy biurowych, dziurkaczy ozdobnych, cekinów, koralików, guzików i drucików. Zwykle nie wystarczy zwykły klej w tubie czy sztyfcie, może jedynie w przypadku dziurkaczy ozdobnych i papierowych dekoracji, które powstają przy ich pomocy. W pozostałych przypadkach przyda się mocny, trwały klej.

Karton, twardy brystol

To podstawa każdej kartki. Nie sprawdzi się tu w żadnym razie zwykły papier do drukarek czy kartka z zeszytu. Papier musi być twardy, sztywny, by mogła powstać wspaniała i estetyczna kartka świąteczna DYI. Poza tym brystol ułatwia naklejanie na nim ozdób. 

Nożyczki

Nie można również zapomnieć o tak elementarnym, podstawowym narzędziu, jakim są nożyczki. Oczywiście, jak już wspomnieliśmy, nie każdy lubi wycinać, dlatego alternatywą są wówczas na przykład dziurkacze dekoracyjne, jednak dla tych, którzy nie boją się samodzielnie nadawać kształtu ozdobom do przyklejenia przydadzą się solidne i ostre nożyczki z ergonomicznym uchwytem. 

Kredki świecowe, ołówkowe, flamastry, mazaki

Nie ważne czy masz pod ręką kredki szkolne, zwykłe kredki świecowe czy kredki ołówkowe, nie ważne czy umiesz rysować czy też nie, warto spróbować! Każde narzędzie i każdy odręczny rysunek wykonany przy ich pomocy ma swoją wartość sentymentalną. Kartki świąteczne DIY z własnoręcznie wykonanym rysunkiem to coś niepowtarzalnego, dlatego warto przemóc się, przełamać i stworzyć coś od serca. 

Dodany przez Piotr