0

Farbki dla dzieci. Jakie wybrać, aby ułatwić pracę małych artystów?

Farbki dla dzieci. Jakie wybrać, aby ułatwić pracę małych artystów?

Dzieci uwielbiają malowanie farbami! Co więcej, to jednak z tych zabaw, która doskonale sprawdza się zarówno w przypadku tych młodszych, jak i nieco starszych członków rodziny. Nie ulega wątpliwości, że najlepszą formą nauki jest oczywiście ta poprzez zabawę! Pobudzanie kreatywności i wyobraźni maluchów jeszcze nigdy nie były tak proste. Jakie farbki dla dzieci wybrać? Zapraszamy do artykułu.

Odciskanie rąk i stópek na kartkach papieru to jedna z tych zabaw, którą prawdopodobnie każdy z nas pamięta z dzieciństwa. Nie jest to kwestią przypadku. To jedna z pierwszych zabaw, na jaką pozwalają rodzice, pragnący rozpocząć przygodę malucha z malowaniem. Niekiedy zdarza się, że niemal do ostatniej chwili zwlekają z zakupem pierwszego zestawu małego artysty. Obawą napawa ich zwykle fakt, iż dziecko może je zjeść lub wybrudzić wszystko dookoła.

Warto pamiętać jednak, że malowanie farbami niesie ze sobą masę korzyści. Oto kilka z nich:

  • rozwija zdolności manualne,
  • pobudza kreatywność,
  • rozwija wyobraźnię i twórczość dziecka,
  • uwrażliwia na sztukę,
  • odpręża,
  • relaksuje i wycisza,
  • kształtuje osobowość malucha
  • a rodzice mają chwilę dla siebie.

Farbki dla dzieci. Jakie wybrać?

Oczywiste jest, że, przed rozpoczęciem przygody z malowaniem konieczny jest zakup farb. Na tym etapie zwykle pojawiają się już pierwsze pytania i zagwostki. Jakie farby dla dzieci wybrać? Przede wszystkim powinny być bezpieczne dla małego artysty lub artystki. Z perspektywy rodzica doskonale byłoby, aby w procesie twórczym i artystycznym szale dziecka nie pozostawiały zbyt dużo badany i uporczywych do zmycia plam. Najłatwiejszymi, a jednocześnie najmniej inwazyjnymi będą oczywiście farby plakatowe.

Są gotowe do malowania bezpośrednio z pojemniczka, a ich ilość i gęstość możemy z łatwością dostosować do potrzeb i umiejętności artystycznych malucha. Jednak do poszczególnych rodzajów i dokładnego opisu farb wrócimy za chwilę!

Fartuszek do malowania, czyli must have każdego artysty!

Prawdopodobnie żadnego rodzica nie zaskoczy stwierdzenie, że malowanie farbami oprócz świetnej zabawy i uśmiechy na twarzy malca niesie ze sobą również… bałagan! Co prawda mówi się, że brudne dziecko to szczęśliwe dziecko… ale istnieją gadżety, dzięki którym samo słowo “farby” przestanie przyprawiać dorosłych o dreszcze na całym ciele. Jednym z nich jest fartuszek do malowania, który jest nieodłącznym atrybutem każdego małego artysty. Dzięki niemu ubranie jest chronione przed zachlapaniem farbą. Czymże byłby malarz bez palety malarskiej? Bez tego gadżetu dokładne wymieszanie różnych rodzajów farb i stworzenie niepowtarzalnej mieszanki kolorów byłoby o wiele trudniejszym i znacznie bardziej pracochłonnym zadaniem! Odpowiednie akcesoria do malowania dają dziecku możliwość swobodnego działania i puszczenia wodzy fantazji!

Farby dla dzieci. Po jakie najlepiej sięgnąć?

Wybierając farby dla dzieci, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, aby nie były one toksyczne i niebezpieczne dla naszych małych pociech. Im mniej chemii w składzie, tym lepiej. Warto wybierać również takie, które cechują się sporą intensywnością koloru. Dzięki temu ilość nakładanego produktu będzie znacznie mniejsza, a co za tym idzie… również bałagan i możliwość zachlapania ścian czy podłóg.

Farby do malowania dla dzieci. Podstawowe rodzaje

Farby do malowania dostępne na rynku zwykle występują w dwóch postaciach:

  • farby plakatowe
  • farby akwarelowe

Ale jaka jest główna różnica i które farbki dla dzieci wybrać? W tym przypadku wiele zależy przede wszystkim od wieku dziecka, a także zdolności manualnych.

Farby plakatowe

Czyli te cieszące się największą popularnością. Cechują się nie tylko pięknymi i żywymi kolorami, ale również wysoką trwałością. To właśnie dlatego każda dziecięca praca wyglądać będzie niczym prawdziwe dzieło sztuki! Co więcej, konsystencja farb plakatowych pozwala na tworzenie własnych i niepowtarzalnych odcieni. Z łatwością można malować nimi niemal po każdej powierzchni.

Farby akwarelowe

Z powodzeniem malować nimi można po papierze czy masie solnej. W porównaniu od farb plakatowych mają nieco subtelniejsze i delikatniejsze kolory. Różnią się również formą. Farby akwarelowe są suche i zwarte. Aby można było nimi malować, niezbędna jest woda.


Oprócz tych dwóch podstawowych rodzajów dostępne są również farby witrażowe, czyli te, które stworzone zostały z myślą o malowaniu głównie na szkle i ceramice.

Nie zapominajmy również, że farby te są wolne od substancji toksycznych, w związku z tym można je stosować nawet w zamkniętych pomieszczeniach. Kolorowe dzieła sztuki stworzone rękami maluchów, rozjaśnią nawet najbardziej pochmurny dzień!

Dodany przez Piotr


Powiązane artykuły

Pomysły na przerażające, ale efektowne dekoracje na Halloween
Najwłaściwsze dekoracje na Halloween to takie, które na sam widok będą przyprawiać o gęsią skórkę i dreszcze na całym ciele. Wbrew pozorom do stworzenia wyjątkowo upiornych dekoracji nie trzeba mieć zbyt rozwiniętych umiejętności plastycznych czy zmysłu artystycznego. W rzeczywistości, aby diametralnie odmienić wnętrze, dodać mu przerażająco halloweenowego charakteru wystarczy zaledwie kilka artykułów papierniczych, podstawowe “narzędzia”, które z powodzeniem znaleźć można w piórniku każdego ucznia, a także odrobina cierpliwości i świetny humor. Tworzenie dekoracji na Halloween to doskonały sp..