0

Jak wybrać kredki dla dzieci?

Jak wybrać kredki dla dzieci?

Kredki dla dzieci to jedne z najbardziej podstawowych artykułów plastycznych, które zwykle stanowią pierwsze narzędzia kreacji w rękach małych artystów. Często to właśnie od kredek świecowych czy kredek ołówkowych zaczyna się prawdziwa fascynacja sztuką, tworzeniem, kreacją. Niekiedy kończy się ona wraz z nadejściem wieku młodzieńczego, a niekiedy bywa tak, że pozostaje pasją do końca, a nawet sposobem na życie. Warto zatem od pierwszych chwil zapewnić pociechom dostęp do najbardziej różnorodnych akcesoriów plastycznych, w tym właśnie kredek. A jak je wybrać, podpowiadamy w niniejszym artykule, do lektury którego serdecznie zapraszamy!


Rodzaje kredek dla dzieci

Świat kredek jest naprawdę bogaty i różnorodny. Z tego też względu stosuje się kilka podziałów kredek, w którym pod uwagę bierze się kilka kwestii i czynników. Pierwszym z nich jest podział kredek ze względu na kształt. Wyróżnić tu można kredki:

  • stożkowe;
  • okrągłe;
  • kwadratowe;
  • trójkątne;
  • heksagonalne.

Kupujący mogą także spotkać się z podziałem kredek uwzględniającym ich rodzaj. I wówczas wyróżnić można:

  • kredki świecowe;
  • kredki pastelowe;
  • kredki ołówkowe;
  • kredki grafionowe.


Jakie kredki wybrać dla rocznego dziecka?

Pierwsze kredki powinny być raczej grube i krótkie. Maluchy nie mają bowiem jeszcze wyczucia siły nacisku i tradycyjne kredki świecowe dość szybko zostałyby złamane. Idealnym rozwiązaniem dla najmłodszych są kredki kamyki, stożki, bloczki czy kredki w kształcie heksagonu. Roczne dziecko chwyta bowiem kredki pełną rączką. Taki kształt pozwala zatem trzymać kredki wygodnie w dłoni i dzięki temu ćwiczyć motorykę małą, rozwijać swoją sprawność w posługiwaniu się różnorodnymi przedmiotami. 


Kredki dla dzieci w wieku przedszkolnym

Przedszkolaki nadal nie mają jeszcze wyćwiczonych rączek na tyle, by nie chwytać kredek pełną dłonią. Nadal warto zatem zainwestować w grubsze kredki. Dobrym rozwiązaniem będą w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym także kredki trójkątne. Warto również coraz bardziej rozszerzać paletę kolorów, by maluchy mogły poznawać, testować coraz bogatszą gamę barw. 


Kredki szkolne

W wyprawce szkolnej również nie może zabraknąć kredek. Najbardziej popularne są bez wątpienia kredki świecowe, ale dzieci chętnie sięgają także po kredki ołówkowe. Kredki szkolne przydają się przede wszystkim na lekcjach plastyki, ale naturalnie nie nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z nich również w warunkach domowych. Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy nasza pociechę najdzie wena oraz ochota na kreatywne, artystyczne działanie. Z wiekiem dziecko będzie chciało poznawać coraz bardziej zaawansowane techniki. Wówczas przydadzą się także kredki pastelowe, zwane także po prostu, pastelami. 

Dodany przez Piotr