0

Rach-ciach, czyli o tym, jak wybrać najlepsze nożyczki do papieru

Rach-ciach, czyli o tym, jak wybrać najlepsze nożyczki do papieru

Zastanawiasz się, jak wybrać nożyczki, aby były trwałe, solidne i komfortowe w użyciu? Wbrew pozorom wybór nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza że sklepy papiernicze i hurtownie papiernicze posiadają szeroki asortyment o bardzo mocno zróżnicowanym przekroju cenowym. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nożyczek do papieru? Nie zapominajmy, że nożyczki nożyczkom nierówne! Dlatego też decyzja nie powinna być kwestią przypadku. 

Jakie są główne rodzaje nożyczek? 

Nożyczki do papieru to jedne z tych artykułów biurowych, bez którego trudno byłoby wyobrazić sobie wyposażenie biura, sekretariatu czy szkolnych piórników. Bez względu na to, gdzie będą stosowane, powinny nie tylko dobrze układać się w dłoni, ale również spełniać swoją podstawową funkcję. Na początku warto było jednak przybliżyć sobie nieco bliżej rodzaje nożyczek: 

  • nożyczki do papieru, 
  • nożyczki do manicure, 
  • nożyce ogrodowe, 
  • nożyczki chirurgiczne, 
  • nożyczki do mięs. 

To właśnie od przeznaczenia zależeć będzie czy nożyczki wyposażone są w sprężynę ułatwiającą rozwieranie i blokowanie. W naszym artykule zajmiemy się oczywiście nożyczkami do papieru, ponieważ urządzenie to, podobnie jak inne drobne akcesoria, np. gumki recepturki, rozszywacze czy pinezki, znacznie ułatwiają wykonywanie codziennych czynności. Oczywiście nie mówimy tu wyłącznie o nienagannie równym cięciu papieru czy kartek bloku technicznego. Po nożyczki szkolne często sięgają również osoby, które dopiero rozpoczynają swoją wielką przygodę z poprawkami krawieckimi czy miłośnicy gotowania do sprawnego i estetycznego otwierania opakowań z żywnością, pozbywania się etykiet itp. Jako ciekawostkę warto dodać, że pierwsze nożyczki pojawiły się jeszcze w XV wieku przed naszą erą. Nożyczki szkolne dla małych i nieco starszych 

Nożyczki szkolne mogą przybierać różne rozmiary od małych, przez średnie, aż po duże. Dla najmłodszych członków rodziny stworzone są specjalne nożyczki dla dzieci, które są zdecydowanie lżejsze i nie posiadają ostrych krawędzi, które mogłyby doprowadzić do skaleczeń czy ran. Wracając jednak do tematu klasycznych nożyczek do papieru, to ceny w naszym sklepie internetowym zaczynają się od nieco ponad 3 złotych. Nie świadczy to jednak o trwałości czy wykonaniu produktu. Wykonane są bowiem z tworzywa sztucznego odpornego na pęknięcia. Doskonale poradzą sobie z cięciem bloków i papierów kolorowych. Posiadamy również modele nożyczek, które kosztują ponad 70 złotych. W tym przypadku ostrze wykonane jest z tytanowej stali, które jest nawet 4 razy twardsza od klasycznej stali nierdzewnej. Dodatkowo ich ostrość zachowana jest przez ponad 100 000 cięć. Mają dożywotnią gwarancję.

Wbrew pozorom nożyczki wcale nie muszą być proporcjonalne. Dzięki temu z powodzeniem posłużą osobom praworęcznym, jak i leworęcznym. Jednak w przypadku, gdy wykonywana praca lub zadanie domowe wymaga nadzwyczajnej precyzyjności, to bezpieczniej jest stosować te artykuły biurowe z przeznaczeniem do konkretnej ręki. Należy wspomnieć jednocześnie, że nożyczki to urządzenia, które wymagają regularnego ostrzenia. W przeciwnym razie mogą jedynie poszarpać papier i doprowadzić do trwałych zniszczeń. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nożyczek?

Twoje stare nożyczki do papieru uległy zniszczeniu? A może maluch po raz kolejny zgubił swoje nożyczki szkolne? Zaleca się, aby podczas zakupu zwrócić uwagę na to, aby: 

  • rozmiar dopasowywał się do dłoni, 
  • tworzywo, z którego zostały wykonane, było odporne na pęknięcia, 
  • były łatwe i komfortowe w użyciu, 
  • posiadały blokadę ostrza. To szczególnie ważne w przypadku, gdy w domu są małe dzieci.

Jak widać, zakup nożyczek do papieru w rzeczywistości może okazać się bardzo przyjemnym zadaniem. Co więcej, to właśnie te nożyczki są jednymi z podstawowych elementów wyposażenia szkolnego piórnika uczniów czy biur. O innych niezbędnych akcesoriach przeczytasz w naszym poprzednim artykule zatytułowanym: “Jakie artykuły papiernicze i biurowe okażą się niezastąpione w pracy i szkole?”.


Pomimo tego, że przekrój produktów na rynku jest imponujący, to dzięki temu klienci mają możliwość przetestowania różnych artykułów biurowych w zróżnicowanej cenie. To prawdopodobnie najlepszy sposób na to, aby znaleźć nożyczki perfekcyjnie dopasowujące się do dłoni, a także przeznaczenia.

Dodany przez Piotr