0

Jak zaaranżować biuro w stylu skandynawskim?

Jak zaaranżować biuro w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski kojarzy się z funkcjonalnością, prostotą i komfortem. To bardzo trafne asocjacje, bowiem faktycznie, pomieszczenia zaaranżowane w duchu Skandynawii charakteryzują się wygodą i estetyką. To właśnie dlatego styl skandynawski cieszy się tak ogromną popularnością u designerów, osób zajmujących się profesjonalną aranżacją wnętrz. Dziś przedstawimy najważniejsze zasady, jakimi należy się kierować przy kreowaniu przestrzeni dla pracowników. A zatem, jak zaaranżować biuro w stylu skandynawskim?


Skąd się wziął styl skandynawski?

Za ojca stylu skandynawskiego uznaje się Carla Larssona, architekta wnętrz i malarza. W swoich dziełach stworzonych przy pomocy farb akwarelowych, prezentował on jasne, przestronne wnętrza. Obrazy odznaczały się harmonią, spokojem, tym, czego każdy z nas wytrwale szuka i potrzebuje. Być może dlatego rzeczywistość utrwaloną na obrazach postanowiono przenieść do realnego świata. Styl skandynawski jest bowiem odpowiedzią na potrzebę zachowania równowagi, porządku w coraz szybszym i coraz bardziej intensywnym życiu codziennym.


Zasady stylu skandynawskiego

Styl skandynawski rządzi się kilkoma dość prostymi do wdrożenia regułami. Aranżacja biura w stylu skandynawskim nie powinna zatem przynieść zbyt wiele kłopotów czy trudności nawet tym osobom, które nie mają smykałki do designu, projektowania wnętrz. Aranżując biuro w stylu skandynawskim należy przestrzegać złotych reguł, które prezentujemy poniżej.


Im prościej, tym lepiej

Styl skandynawski nie lubi przesady, zbędnych ornamentów, niepotrzebnych dodatków czy mebli biurowych ustawionych w nieprzemyślany sposób. W biurze w stylu skandynawskim rządzi logika, spójność, uporządkowanie. Styl skandynawski jest kwintesencją pragmatyzmu, jego wyrazem. Warto zatem dobrać proste, funkcjonalne meble oraz niewielką, a wręcz niezbędną ilość dodatków, które dodadzą przestrzeni biurowej charakteru, ale nie zaburzą ładu i harmonii. Jakie elementy dekoracyjne mogą pojawić się w biurze w stylu skandynawskim? Idealnie wpasują się tutaj pufy, ozdobne poduchy czy hamak, bowiem jak wiadomo, w nowoczesnych biurach dominuje wygoda, a odpoczynek jest bardzo ważny dla efektywnej pracy i… zdrowia. A to, jak wiadomo, bezdyskusyjnie jest niezbędne do konstruktywnego działania. 


Odpowiednie kolory

Biały, szary, beżowy i pastelowe odcienie żółtego, zielonego, niebieskiego, te barwy dominują w biurze w stylu skandynawskim. Taka kolorystyka sprawia, że przebywanie w biurze jest nie tylko przyjemne, ale i komfortowe. Nawet niewielka przestrzeń, zaaranżowana w takich barwach optycznie powiększa, daje wrażenie przestronności, wpływa odprężająco. Oczywiście, wielu osobom połączenie takich kolorów może wydawać się mdłe, nieciekawe, wręcz monotonne. Nic bardziej mylnego. Dzięki mocnym akcentom kolorystycznym, na przykład pod postacią poduszek w intensywnych kolorach: żółtym, pomarańczowym, czerwonym, bordowym, fioletowym, taka przestrzeń nabiera niepowtarzalnego charakteru. 


Dobre oświetlenie? No jasne!

Biuro w stylu skandynawskim jest bezdyskusyjnie jasne. Co to oznacza w praktyce? Jak zaaranżować biuro w stylu skandynawskim, by było jasne? Idealnym rozwiązaniem jest ulokowanie biurek przy naturalnym źródle światła, tj. przy oknie. Praca na takich dobrze oświetlonych stanowiskach jest po prostu bardziej komfortowa i zdrowa dla wzroku. Jeśli jednak w pomieszczeniu nie ma aż tak wielu okien, to należy postawić na dobre oświetlenie. Punktowe lampki biurowe, oświetlenie górne i boczne, to wszystko powinno znaleźć się w biurze w stylu skandynawskim.


Szafki, które pomieszczą wszystko

W biurze w stylu skandynawskim nie ma miejsca na chaos, bałagan. To właśnie dlatego w tej przestrzeni znaleźć można dużą ilość prostych, acz gustownych szafek, w których pomieszczą się wszelkie materiały biurowe. Nie może także zabraknąć zamykanych szafek na najważniejsze segregatory z dokumentami. Duża ilość szuflad pozwoli utrzymać ład i porządek. Sprawi, że wszystkie, nawet najdrobniejsze artykuły biurowe, takie jak karteczki samoprzylepne, dziurkacze, zszywki, taśmy,
nożyczki, przybory do pisania znajdą swoje miejsce, będą w zasięgu ręki, nie zgubią się. Dodany przez Piotr