0

Jakie zeszyty szkolne najlepiej wybrać?

Jakie zeszyty szkolne najlepiej wybrać?

Zeszyty szkolne to jeden z tych podstawowych akcesoriów bez których trudno jest wyobrazić sobie powrót do szkoły. Przedmiot ten niezbędny jest bowiem niemal na każdej lekcji. Mimo że zapotrzebowanie na ilość zeszytów zmienia się wraz z wiekiem (młodsi uczniowie uważają, że im więcej tym lepiej…, z kolei starsi wręcz przeciwnie), to zdecydowanie nie może ich zabraknąć w szkolnej wyprawce. Jakie zeszyty szkolne okażą się strzałem w dziesiątkę? Czym kierować się przy wyborze? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Zeszyty szkolne uznawane są z najważniejsze i tzw. “bazowe” artykuły szkolne. Bez nich zapisywanie i notowanie najważniejszych informacji przekazywanych przez nauczyciela, czy wykładowcę byłoby jeśli nie czymś zupełnie niemożliwym, to przynajmniej mocno utrudnionym.

Ponadto nauka staje się o wiele przyjemniejsza, jeżeli w trakcie korzystamy z ciekawych i estetycznych artykułów biurowych. Wiele z nich jak chociażby markery, zakreślacze, czy bloczki samoprzylepne nie tylko ułatwiają zapamiętywanie, ale też urozmaicają i poprawiają wygląd notatek. To właśnie dlatego niektóre z nich dają nam o wiele więcej niż tylko kartki i miejsce na najważniejsze zapiski.

Jak już wspominaliśmy, zapotrzebowanie na ilość i jakość prowadzenia zeszytów szkolnych zmienia się wraz z wiekiem. Uczniowie szkół podstawowych w swoich tornistrach, paradoksalnie dźwigają ich o wiele więcej, niż uczniowie szkół gimnazjalnych czy średnich. Licealiści w tej kwestii zdecydowanie stawiają na minimalizm, wychodząc z założenia, że jeden zeszyt z powodzeniem wystarczy na 3 czy 4 przedmioty.

Z kolei nieco młodsi uczniowie zwykle posiadają dokładnie tyle zeszytów, ile przedmiotów w szkole. Nie zapominajmy również o samy rytualne zakupu tych niezwykle ważnych przedmiotów. Dla dzieci wybór okładki, czy wielkości notatnika to ważne i pamiętne wydarzenie. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu będzie służył im aż do zapisania ostatniej kartki!

Jakie formaty zeszytów wyróżniamy?

Najczęściej spotykane formaty zeszytów to oczywiście te w rozmiarze A5. Jednak na rynku występują zarówno większe te jak i mniejsze.

  • Zeszyt szkolny w formacie A5 to najczęściej spotykany format. Jego wymiary to: 14.8 x 21 cm. Z kolei zeszyty A5 w twardej oprawie są nieco mniejsze i wynoszą: 14 x 20.4 cm.
  • Zeszyt szkolny w formacie A4, którego wielkość to 21 x 29,7 cm. Dla porównania notatnik w trwałej okładce będzie miał następujące wymiary: 19.6 x 28.8 cm
  • Zeszyt szkolny w formacie B5, którego wymiary to: 17.6 x 25 cm.
  • Zeszyt szkolny w formacie B6, którego wymiary wyglądają następująco: 12.5 x 17.6 cm.

Od czego zależy wybór zeszytu?

To jaki rodzaj zeszytu szkolnego wybierzemy, zależy przede wszystkim od przedmiotu, dla którego będzie dedykowany. Zupełnie inny zeszyt użyjemy do języka polskiego, a inny do matematyki czy biologii. Jaki zeszyt wybrać? W tym przypadku wszystko zależy od zadruku.

Do matematyki czy przedmiotów ścisłych potrzebne będą zeszyty w kratkę. Do języka polskiego konieczny jest zeszyt w linie Jeżeli chodzi o języki obce, to w tym przypadku wybór jest raczej indywidualny, choć przyjęło się, iż powinny być dokładnie takie same, jak w przypadku języka ojczystego.

Podczas szkolnego zakupowego szaleństwa nie zapominajmy jednocześnie, że niektóre przedmioty (np. biologia) wymagają zupełnie gładkich zeszytów, pozbawionych jakiejkolwiek zadruku. Aby zapewnić sobie komfort pisania, warto wyposażyć się w tzw. liniuszek, który okaże się pomocny w estetycznym prowadzeniu notatek.

Nie zapominajmy również o zeszytach do muzyki, które przeznaczone są do pisania nut. Na sam koniec rozważań dotyczących najwłaściwszego rodzaju zeszytu, nie sposób nie wspomnieć o najmłodszych członkach rodziny, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pisaniem, bez dwóch zdań docenia zeszyty w trzy linie.

Odpowiedni format zeszytu. Czyli jaki?

Wybierając zeszyty szkolne, warto zwrócić uwagę również na jego rozmiary. Jak pisaliśmy wyżej, ten w formacie A5 to nie jedyna opcja, jaką znajdziemy na sklepowych półkach. I świetnie, ponieważ uczniowie w zależności od wieku i przyzwyczajeń sięgać będą po zupełnie inne notatniki.

I tak zeszyty w trzy linie, które służą zwykle dzieciom rozpoczynającym swoją przygodę z pisaniem, występują wyłącznie w formacie A5. To właśnie po tą wielkość uczniowie szkół podstawowych oraz licealnych sięgają najczęściej.

Z kolei studenci częściej wybierają zeszyty w formacie A4. Zwykle dzielą go na kilka zakładek, przez co jeden zeszyt przeznaczony jest nawet na kilka przedmiotów. To niezwykle częste i cieszące się sporą popularnością rozwiązanie. Przypomnijmy jednak, że powrót do szkoły nie wiąże się jedynie z przemyślanym zakupem zeszytów. Kompletny spis przyborów szkolnych zawiera znacznie więcej elementów, o których należy pamiętać!

Zeszyty szkolne. Jakie wybrać dla dzieci?

Co ciekawe, w przypadku tych artykułów szkolnych, dla dzieci ważny jest nie tylko format czy przeznaczenie, ale również wygląd. Im bardziej kolorowe i ciekawe produkty, tym maluchy chętniej i z większym zaangażowaniem będą po nie sięgać. Doskonale sprawdzą się również zeszyty, na których okładce widnieje ulubiona postać z bajki. Księżniczki Disneya, Auta a może Shrek? W tej kwestii nie ma rzeczy niemożliwych!

Uważasz, że wybór odpowiedniego zeszytu szkolnego to przysłowiowa bułka z masłem? Nic bardziej mylnego! Oprócz kwestii wizualnych i estetycznych ważny jest również jego format, a także przeznaczenie. Mimo że ciężko byłoby popełnić papiernicze faux-pas, to bezpieczniej jest używać przedmiotów zgodnie z ich zastosowaniem.

Dodany przez Piotr