0

Kolorowe kredki w pudełeczku noszę… czyli poznaj rodzaje kredek!

Kolorowe kredki w pudełeczku noszę… czyli poznaj rodzaje kredek!

“Kolorowe kredki w pudełeczku noszę; Kolorowe kredki bardzo lubią mnie; Kolorowe kredki, kiedy je poproszę, Namalują wszystko to, co chcę!”. Zapewne każdy z nas zna słowa tej dziecięcej piosenki, baa, każdy potrafi je zanucić, nawet, jeśli śpiewanie nie jest naszą najmocniejszą stroną! Skoro kredki zyskały własny hymn, a ów hymn znają praktycznie wszyscy, to wyraźny znak, że warto poświęcić im nie tylko tekst piosenki, ale także treść artykułu na naszym blogu. Serdecznie zapraszamy do lektury i tym samym, do wkroczenia w kolorowy świat… kolorowych kredek!

Kolorowe kredki ołówkowe, świecowe, pastelowe, czyli rodzaje kredek

Świat kredek, podobnie jak ich gama kolorystyczna, jest bogaty i szeroki. I nie ma w tym nic dziwnego, wszak kredki to nie tylko element wyprawki szkolnej. Kredki to także niezwykłe narzędzia kreacji. W rękach artystów stanowią one potężna broń przeciwko bieli papieru. Jeśli szukasz pomysłu na kreatywne zabawy z dziećmi w domu, to wystarczy, że sięgniesz po kredki i gotowe! Tyle tytułem wstępu. Teraz czas na konkrety, czyli przybliżenie najbardziej popularnych i znanych rodzajów kredek!

Numer 1 – kredki świecowe

Kredki świecowe zwyciężają w rankingu popularności. Korzystają z nich zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, jak i uczniowie liceum plastycznego czy dorośli, którzy lubują się w sztuce rysowania. Szerokie spektrum zastosowania kredek świecowych sprawia, że są one bardzo łatwo dostępne, można nabyć je w wielu miejscach, w tym także w naszym sklepie papierniczym online. Oczywiście, jak to zwykle bywa, kredki świecowe kredkom świecowym nie równe. Jednak jest pewna marka, którą zna każdy i która jest symbolem jakości. Kredek Bambino nie trzeba nikomu przedstawiać. To najpopularniejsze kredki, które zapewne każde dziecko miało lub ma w swoim kąciku małego artysty, a wielu dorosłych w szufladach swoich biurek. Kredki Bambino to intensywne kolory i wyjątkowe pokrycie powierzchni. Kredki Bambino to bezpieczeństwo i wygoda użytkowania. I w końcu, kredki Bambino to wysoka jakość połączona z atrakcyjna ceną. To sprawia, że świecowe kredki Bambino stają się numerem 1 w rankingu kredek. 

Numer 2 – kredki ołówkowe

Kredki ołówkowe w rankingu na najbardziej popularne kredki otrzymują srebrny medal. Jednak, jeśli ranking miałby dotyczyć tego, które kredki zapewniają najczystszą pracę, to zapewne miałyby wówczas złoto. Posługiwanie się kredkami ołówkowymi jest nieco bardziej wymagający aniżeli za pomocą kredek świecowych, dlatego poleca się jeszcze nieco starszym dzieciom. Raczej nie znajdzie się ich w wyprawce przedszkolaka, ale już w spisie przyborów szkolnych, ale i owszem. Kredki ołówkowe przeznaczone są przede wszystkim do konturowania, do dość prostych rysunków. Przy ich pomocy raczej nie pokoloruje się dużych powierzchni ani nie uzyska się efektu światłocienia, płynnego przejścia. Z całą pewnością warto je kupić starszakom, by ćwiczyły zdolności manualne, siłę nacisku przy używaniu tego typu kredek. I warto samemu testować ich możliwości, rozszerzać zakres stosowanych narzędzi plastycznych. 

Numer 3 – kredki akwarelowe 

Kredki akwarelowe to kredki, które kojarzą się już z bardziej zaawansowanymi technikami artystycznymi. Prawdą jest, że maluje się nimi nieco inaczej niż zwykły przyzwyczajać nas do tego kredki świecowe czy kredki ołówkowe. Oczywiście, można nimi malować po suchym bądź wilgotnym papierze, ale głównie korzysta się z nich do szkicowania oraz przygotowuje się rysunek na użycie farb. Farby akwarelowe można także używać niczym farby. Wystarczy zwilżyć pędzelek i dotknąć nim wkładu. poszczególne kolory kredek akwarelowych można ze sobą mieszać i uzyskać tym samym jeszcze ciekawsze efekty, oryginalne tonacje. Jak widać, kolorowe kredki akwarelowe są dość niezwykłe, dlatego otrzymały od nas trzecie miejsce w rankingu kredek. 

Numer 4 – kredki woskowe

Kredki woskowe wypadły poza podium. Wykonane są z parafiny i co ciekawe, dość często mylone są z kredkami świecowymi. jednak nie jest to ten sam rodzaj kredek. Kredki woskowe mają dość charakterystyczny zapach, a efekt, jaki można uzyskać przy ich pomocy nie jest dla wszystkich zadowalający. Dlatego nie cieszą się one tak wielka popularnością, jak wspomniane wcześniej kredki świecowe, kredki ołówkowe czy kredki akwarelowe. Ale jak wiadomo, każdy z nas ma nieco inny gust, inne potrzeby, dlatego ten typ rodzaj kredek również musiał znaleźć się w naszym rankingu. I w asortymencie naszej hurtowni papierniczej również. 

Jakie rodzaje kredek przydadzą się w szkole?

Wymieniliśmy najważniejsze rodzaje kredek, ale nie wspomnieliśmy, które z nich będą miały największe zastosowanie w szkole. Wszak to właśnie w okolicach września, gdy trzeba skompletować wyprawkę szkolną, kupujący najczęściej zastanawiają się, głowią się, jakie rodzaje kredek będą najlepsze do szkoły. Śpieszymy z podpowiedzią. Najlepsze kredki szkolne są:

 • bezpieczne, nietoksyczne, atestowane;
 • nieco grubsze, by nie połamały się przy pierwszym użyciu;
 • ergonomiczne, by umożliwiały prawidłowy chwyt;
 • lekkie, by ich używanie było naprawdę przyjemne;
 • niebrudzące, czyli najlepiej, jeśli posiadają folię ochronną bądź papierowe owijki.

Doskonały pomysłem jest także zakup zestawu kredek szkolnych. Każdy maluch z całą pewnością ucieszy się z takiego prezentu, szczególnie jeśli wybrany zestaw kredek będzie zawierał różne tonacje, odcienie poszczególnych kolorów. Dziecko może korzystać z niego nie tylko w szkole, ale i w domu. 

Zestawy kredek na prezent

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nim wiele myśli i wiele pytań. Co kupić dziecku na te święta? Jaki prezent będzie najtrafniejszy? Jak wybrać spersonalizowany prezent? Co ucieszy każdego malucha? 

Jeśli chcemy podarować wartościowy i jednocześnie praktyczny prezent to warto po prostu skompletować najlepsze artykuły plastyczne i papiernicze, które pozwolą maluchom rozwijać swoją wyobraźnię. Przykładowa paczka prezentów może wyglądać następująco:

 1. kolorowe kredki, jeśli możemy sobie pozwolić to najlepiej wybrać wszystkie rodzaje kredek;
 2. bloki rysunkowe;
 3. temperówka;
 4. gumka do ścierania;
 5. farby i pędzelki;
 6. ciastolina;
 7. krepina lub bibuła;
 8. zestaw flamastrów i cienkopisów;
 9. plastelina;
 10. papier kolorowy i zaokrąglone nożyczki.

 Taki podarunek z całą pewnością uraduje każde dziecko!  


Dodany przez Piotr