0

Jakie korzyści niesie ze sobą zabawa ciastoliną?

Jakie korzyści niesie ze sobą zabawa ciastoliną?

Nie jest tajemnicą, że zbyt długa nuda i “nic nierobienie” w przypadku dzieci może mieć opłakane skutki. Podobnie sytuacja wygląda w momencie, gdy wszystkie dotychczasowe zabaw po prostu przestaną być atrakcyjne. Tutaj z pomocą przyjdzie ciastolina, która jednocześnie uczy i bawi. Przecież to właśnie tak wygląda możliwie najlepszy sposób na spędzanie czasu z najmłodszymi członkami rodziny. Dlaczego warto rozważyć zakup ciastoliny? Jakie korzyści przynoszą zabawy z ciastoliną? Wszelkie wątpliwości rozwiewamy w naszym artykule. 

Ciastolina, czyli magiczna masa plastyczna 

Ciastolina to nic innego, jak masa plastyczna, która do złudzenia przypomina klasyczną plastelinę. Jednak w odróżnieniu od tego drugiego artykułu szkolnego i plastycznego jest zdecydowanie bezpieczniejsza, ponieważ nie brudzi rąk. Co więcej, bezpośrednio po wyjęciu z opakowania, a także w trakcie różnorodnych zabaw z ciastoliną jest bardzo plastyczna, dzięki czemu z powodzeniem można tworzyć z niej najróżniejsze kształty i formy. Z czasem jednak zaczyna twardnieć. Ciastolina dla dzieci to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Doskonale sprawdzi się podczas wspólnych integracji rodzinnych, sprawiając masę przyjemności i radości nie tylko maluchom, ale również dorosłym. Warto wspomnieć jednocześnie o tym, że ciastolina niesie ze sobą szereg korzyści w tym m.in.:

  • dzieci wpadają na nowe, nietypowe pomysły, 
  • rozwój zdolności motorycznych, 
  • rozwój kreatywności, 
  • ćwiczenie ruchów nadgarstków, 
  • pobudzenie wyobraźni, 
  • poprawa koncentracji i skupienia. 

Inne zalety zabaw z ciastoliną 

Jednak na tym nie koniec zalet zabaw z ciastoliną. Na uwagę zasługuje również fakt, że ta masa plastyczna pozwala na tworzenie nawet najbardziej szalonych i nietypowych figur czy postaci. Jednoznacznie wiąże się to z ćwiczeniem i poszerzaniem zdolności manualnych pociech. Jest to możliwe dzięki ugniataniu, formowaniu czy kulkowaniu. Warto pamiętać jednak o tym, aby wybierać produkty pochodzące od sprawdzonych producentów. Co więcej, podczas zakupu artykułów tego typu warto zwrócić uwagę na grupę wiekową, dla której jest dedykowana. Dzięki temu dziecko będzie mogło niemal od razu rozpocząć zabawę. 

Co ważne to niewątpliwie również to, że zabawy z ciastoliną wymagają od dziecka olbrzymiego skupienia i zaangażowania. To jeden z lepszych sposobów, aby dziecko mogło się zrelaksować i wyciszyć. Zabawy przed snem nie są wskazane? W tym przypadku jest zdecydowanie inaczej. To również świetny sposób na to, aby przyzwyczajać malucha do samodzielnej zabawy. Tworzenie ulubionych postaci bajkowych lub nawet członków rodziny sprawi, że maluch będzie zupełnie pochłonięty wykonywanym zadaniem i zapomni o wszystkim tym, co dzieje się wokół niego. Jednak tworzenie wielkich rzeczy wymaga zaangażowania - to wiedzą prawdopodobnie wszyscy. 

Ciastolina dla małych i dużych 

Kto wie może to właśnie zabawy z ciastoliną, pozwolą dziecku odnaleźć swoją prawdziwą pasję i zainteresowanie? Jednak to możliwe będzie dopiero w przypadku nieco starych dzieci. Być może okaże się, że ciastolina pobudzi wszystkie zmysły artystyczne lub udowodni, że pociecha wykazuje olbrzymią fascynację architekturą lub budownictwem. Tradycyjne “lepienie” kwiatów może być z kolei pierwszym dowodem na to, że dziecko ma predyspozycje do tego, aby w przyszłości zostać florystką lub otworzyć własny kwiatowy biznes. Oczywiście w tych myślach, ograniczeniem jest tylko fantazja rodziców. 

Gołym okiem widać, że zakup ciastoliny to doskonała propozycja dla dzieci niemal w każdym wieku. Bezpieczniej jednak zabawy z ciastoliną rozpoczynać, gdy dziecko ukończy już 2 rok życia. Wówczas możliwość połknięcia lub próby zjadania masy plastycznej będzie zdecydowanie mniejsza.

Dodany przez Piotr