0

Kuchnia w biurze, czyli jak wyposażyć serce firmy?

Kuchnia w biurze, czyli jak wyposażyć serce firmy?

Kuchnia zwana jest sercem domu. Jej rola jest także niezmienna w przestrzeni biurowej. To właśnie w kuchni w biurze pracownicy posilają się, rozmawiają przy filiżance dobrej kawy, mają chwilę wytchnienia i odpoczynku. W każdym większym przedsiębiorstwie i w każdej mniejszej firmie, pomieszczenie socjalne, takie jak kuchnia, powinno być odpowiednio wyposażone. Jak wygląda w praktyce aranżacja przestrzeni pomieszczenia socjalnego, przeznaczonego do przygotowywania i spożywania posiłków oraz napojów? W co warto zainwestować? Podpowiadamy!

Rodzaje pomieszczeń socjalnych w firmie

W każdej firmie powinny znaleźć się różnego rodzaju pomieszczenia socjalne, które gwarantują bezproblemowy tryb pracy. Organizacja biura powinna uwzględniać odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń socjalnych i zaaranżowanie ich. Do najczęściej spotykanych rodzajów pomieszczeń socjalnych w biurze zalicza się:

  • jadalnie;
  • szatnie;
  • toalety;
  • łazienki z natryskami;
  • palarnie;
  • pralnie odzieży, np. roboczej.

Oczywiście, nie wszystkie typy pomieszczeń socjalnych są obligatoryjne. Jednak pracodawca zobligowany jest do zapewnienia w każdym mniejszym i większym przedsiębiorstwie dostępu do pomieszczenia kuchennego oraz toalet, w których znajdują się ustępy i umywalki. Jest to regulowane prawnie i nie ma od tego odstępstw.  

Rozplanowanie przestrzenne pomieszczenia socjalnego w biurze

Jeżeli wiemy już, jakie są poszczególne typy pomieszczeń socjalnych oraz które z nich są obligatoryjne, to warto teraz przejść do meritum, tj. skupić się na jednym z najważniejszych pomieszczeń w firmie i domu, czyli kuchni. Kuchnia w biurze, jak już wspomnieliśmy, to miejsce wyjątkowe. To właśnie tam pracownicy mogą nabrać nieco sił do dalszej pracy, wymienić się poglądami, pomysłami z innymi pracownikami, socjalizować się przy kubku wybornej herbaty, kawy czy przy wspólnym posiłku. Nie bez znaczenia jest zatem odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni kuchennej. O tym, czego nie powinno zabraknąć w tego rodzaju pomieszczeniu socjalnym, opowiemy za chwilę. Najpierw skupimy się na samym rozplanowaniu przestrzennym kuchni w biurze. Z uwagi na fakt, że kuchnię będą wypełniały różnorodne zapachy i aromaty, a także, że w tym pomieszczeniu może panować nieco większy gwar, szczególnie w porach obiadowych, to warto już na początku zadbać o odpowiednie rozplanowanie przestrzenne. Kuchnia w biurze powinna być na tyle oddalona od pomieszczeń, przeznaczonych do pracy, burzy mózgów itp., by zapachy i hałas nie przeszkadzały w konstruktywnym działaniu. Jednak nie oznacza to, że kuchnia powinna znaleźć się na innym piętrze czy w odległym zakątku. Wszak pracownicy dość często sięgają po zimne i gorące napoje bądź słodkie i słone przekąski. Szczególnym upodobaniem pracowników bez wątpienia cieszy się kawa z mlekiem i cukrem bądź bez dodatków do gorących napojów. Kilkukrotne chodzenie po nią do odległego zakątka biurowca byłoby po prostu stratą czasu, zarówno pracownika, który musi się wywiązywać z zadań, jak i samego pracodawcy.    

Co powinno znaleźć się w kuchni w biurze?

Aby kuchnia była wygodna i zgodna z zasadami ergonomii, warto poświęcić nieco czasu na jej urządzenie. Wielu właścicieli firm obecnie aranżuje przestrzeń biurową w najbardziej popularnych stylach: nowoczesnym i skandynawskim. Takie wnętrza są fuzją użyteczności, minimalizmu i funkcjonalności, nie dziwi zatem fakt, że cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Ozdoby, ornamenty, styl glamour, to wszystko we wnętrzach kuchennych nie jest niezbędne, choć naturalnie, jest to kwestia indywidualna, uzależniona od gustu i preferencji. Jednak bezdyskusyjnie w kuchni w biurze na pierwszy plan powinna wysuwać się ergonomia, użyteczność, funkcjonalność. To pomieszczenie ma zapewniać chwilę relaksu, wytchnienia pracownikom. Sprawiać, że spędzą te kilkanaście minut w komfortowych warunkach, czyli takich które pozwolą nabrać nowych sił do pracy. Wszak wypoczęty pracownik, to dobry pracownik!

W kuchni w biurze nie może zatem zabraknąć wygodnego blatu, na którym można przygotować szybko swoje posiłki. Na wyposażeniu firmy powinny być także naczynia. Wielu pracodawców inwestuje w artykuły jednorazowe: sztućce, kubeczki, dzięki czemu znika problem ze zmywaniem. Jednak w trosce o ekologię coraz częściej zamienia się plastik nieco droższymi, ekologicznymi produktami lub kupuje się naczynia, talerze, sztućce wielokrotnego użytku: z porcelany, szkła itp.

Tak, jak w pomieszczeniach do pracy ważne są urządzenia biurowe, typu komputer, laptop, monitor, drukarka, fax, telefon, tak w kuchni w biurze ważne są: lodówka, kuchenka, kuchenka mikrofalowa, zlewozmywak, zmywarka. Warto zainwestować w dobrej jakości sprzęty, bowiem nie ulega wątpliwości, że będą one używane bardzo często. 

 Jeśli chodzi o meble biurowe do kuchni, to oprócz wspomnianego blatu nie powinno zabraknąć tu ergonomicznych krzeseł, stołów, przy których w komfortowych warunkach można się posilić.

W kuchni w biurze powinny także znaleźć się przynajmniej podstawowe artykuły higieniczne, takie jak ręczniki papierowe, płyn do mycia naczyń, mydło do rąk. Warto także wyposażyć kuchnię w biurze w liczne kosze na śmieci, zgodne z restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi segregacji odpadów. Ale to nie jedyne elementy, związane z kategorią sprzątanie, w które warto zaopatrzyć to pomieszczenie socjalne. Pracownicy chętnie sprzątają po sobie, jeśli będą mieli do dyspozycji środki czystości: płyny, odświeżacze, a także ściereczki czy gąbki. 

Dodany przez Piotr