0

Niszczarka do dokumentów w biurze – jak wybrać?

Niszczarka do dokumentów w biurze – jak wybrać?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę w biurze bez wydajnej niszczarki. Z racji tego, że przepisy dotyczące ochrony danych osobowych z roku na rok są coraz bardziej restrykcyjne, trzeba dobrze przemyśleć, jaki sprzęt będzie dla nas odpowiedni. Podajemy kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia.

Przeznaczenie urządzenia

Bardzo istotne jest, aby ustalić, co będziemy chcieli niszczyć. Jeżeli w Twoim biurze pojawi się niszczarka do papieru, to musisz mieć na uwadze, że zniszczy ona jedynie dokumenty papierowe i będzie się zacinać za każdym razem, gdy natrafi na spinacz lub zszywkę. Dlatego jeżeli często korzystasz z dokumentów, które są zszywane lub spinane musisz wybrać taki sprzęt, który poradzi sobie z takimi utrudnieniami. Niektóre niszczarki biurowe bez problemu poradzą sobie nawet z płytami CD!

Bezpieczeństwo danych

Drugim ważnym elementem jest ustalenie, jaki rodzaj dokumentów będziesz niszczyć. Jeżeli są to informacje poufne lub tajne, to musisz wybrać niszczarkę, która dokładnie poprzecina dokumenty, inaczej niż w sytuacji, kiedy będziesz wykorzystywać ją do niszczenia zwykłych notatek. Aktualnie można wyróżnić kilka stopni rozdrobnienia papieru, które różnią się od siebie przede wszystkim tym, że jedne niszczą na paski, a inne na ścinki. Jeżeli dokumentacja zawiera wiele danych wrażliwych, które nie powinny ujrzeć światła dziennego, to Twoja niszczarka powinna mieć oznaczenie co najmniej P-4.

Ilość dokumentów

Niszczenie dokumentów to strata czasu, który mógłbyś przeznaczyć na pracę. Dlatego jeśli codziennie w biurze masz do zniszczenia kilkaset dokumentów, zastanów się nad zakupem niszczarki, która jednorazowo niszczy wiele kartek oraz posiada duży kosz. Dzięki temu zaoszczędzisz czas zarówno na samo niszczenie, jak i na opróżnianie kosza ze ścinek. W innym wypadku wystarczyć może mała i tania niszczarka do papieru.

Cykl pracy niszczarki

Wiele osób zapomina o tym, że niszczarki biurowe mają ograniczony czas pracy. Wynika to, z faktu, że po intensywnej pracy noże niszczarki muszą się schłodzić. Jeżeli pozbywasz się wielu dokumentów, to kup taki sprzęt, który będzie wymagał rzadszego schładzania, dzięki czemu  będzie wydajniejszy.


Dodany przez Piotr