0

Ołówek automatyczny kontra tradycyjny. Który wybrać?

Ołówek automatyczny kontra tradycyjny. Który wybrać?

Ołówek to jeden z tych artykułów piśmienniczych, który towarzyszy nam od czasów szkolnych. To właśnie dzięki niemu tworzenie, a następnie usuwanie niekoniecznie udanych rysunków, czy znaczków było znacznie prostsze. Obecnie na rynku natrafić można na najróżniejsze grubości i odsłony ołówków. Zwykle pojawia się również pytanie, o to, który lepiej wybrać: ołówek automatyczny czy tradycyjny? Zapraszamy do lektury artykułu!

Mimo że ołówki wynalezione zostały ponad pięć stuleci temu, to do dziś trudno wyobrazić sobie bez nich funkcjonowanie w domu, szkole, czy pracy. Być może zabrzmi to niewiarygodnie, ale z pierwszych pierwowzorów ołówków, które wykorzystywały ołów do pisania, korzystali już starożytni. Rozważania dotyczące zakupu i wyboru najlepszego ołówka warto zacząć od tego, że zwykle wykonane są one z grafitu i kaolinu. Co więcej, dzielone są ze względu na twardość. Odznacza się je literami H, B oraz HB lub F.

Rodzaje ołówków:

  • H, czyli ołówki twarde i bardzo twarde. Dodatkowo cechują się jasnym odcieniem kreski. W tym przypadku stosuje się skalę od 10H (najtwardszy) do H (najbardziej miękki spośród wszystkich twardych ołówków). Zwykłe ołówki te wykorzystywane są w rysunku technicznym, ale świetnie sprawdzają się podczas rysowania cienkich linii. Ołówki oznaczone literą H jest niezwykle trudno zużyć i stępić.
  • B, czyli ołówki miękkie o nieco ciemniejszym kolorze kreski. Używana skala to od 9B (najbardziej miękki oraz najciemniejsza kreska) do B (najtwardszy spośród miękkich ołówków). Ołówki oznaczane literką B wykorzystywane są do rysowania grubych linii. Pełnią również ważną rolę w rysunku artystycznym. Ołówki te szybko się tępią, ale dzięki temu możliwe jest tworzenie rysunków o różnych grubościach kresek.
  • HB lub F, czyli te stosowane głównie do pisania. Są to artykuły piśmiennicze o średniej twardości. To właśnie one cieszą się największą popularnością.

Ołówki automatyczne. Co to takiego?

Na rynku znajdziemy również ołówki automatyczne. To doskonała opcja dla osób, które cenią sobie wygodę i komfort stosowania. Ich główną zaletą jest fakt, iż nie trzeba ich temperować. Zamiast tego wystarczy wymienić rysik we wkładzie. Coraz częściej zdarza się, że są one wyposażone w gumkę do ścierania. Dzięki nim zapomnisz o nieestetycznych plamach i rozmazywaniu!

Automatyczny przycisk pozwala na dozowanie ilości grafitu. Dzięki temu wydajność ołówka jest znacznie zwiększona. Ponadto zapobiega łamaniu i uszkodzeniom rysika. Ołówki te doskonale sprawdzą się w przypadku szybkiego rysunku lub wstępnego szkicu. Nie jest tajemnicą, że sklepowe półki dosłownie uginają się od ilości tych artykułów do pisania! Co więcej, ich przekrój cenowy bywa naprawdę różnorodny - od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych!

Podczas zakupowego szaleństwa artykułów piśmienniczych natrafić możemy na ołówki z gumką. W tym przypadku wybór najwłaściwszego również nie powinien być kwestią przypadku. Aby pozbyć się śladów po ołówkach miękkich, najlepiej jest sięgać po miękkie gumki kauczukowe. Z kolei linie wykonane twardymi kółkami można usunąć przy pomocy twardych gumek kreślarskich. Warto o tym pamiętać przy wyborze, ponieważ ślady używania ołówka często pozostają widoczne. Ma to znaczny wpływ na estetykę i kwestie wizualne, które w tym przypadku nie powinny pozostać obojętne.

Ołówek automatyczny czy klasyczny? Który lepiej wybrać?

Ołówki klasyczne zwykle występują w wersji drewnianej lub plastikowej. Mogą być okrągłe, trójkątne lub sześciokątne. Jak już wspominaliśmy, niektóre z nich wyposażone w gumkę a inne to tzw. modele niełamliwe. To doskonała opcja dla osób, które cenią sobie prostotę i minimalizm. Do kolejnej grupy zaliczamy wyżej już wspomniane ołówki automatyczne. W tym przypadku wybór firm i modeli jest równie imponujący. Ich gigantyczną zaletą jest fakt, że jeżeli tylko ukruszy się w nim grafit, możliwe jest automatycznie wysunięcie kolejnego kawałka.

Dodany przez Piotr