0

Papiery kolorowe

Papiery kolorowe

Papiery kolorowe to jedne z najbardziej lubianych artykułów papierniczych przez dzieci. To zupełnie zrozumiałe. Ta na pozór zwykła kartka papieru daje im bowiem nieograniczone możliwości i pole do stworzenia pierwszych dzieł sztuki. To również jeden z tych elementów, którego nie może zabraknąć w szkolnej wyprawce. Do czego można używać papieru kolorowego? Jaki warto wybrać? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule. 


Papiery kolorowe to oprócz tornistrów, piórników czy artykułów piśmiennych najbardziej bazowe elementy wyprawki do szkoły. Bez nich stworzenie zapierających dech w piersiach wyklejanek, malowniczych witraży czy laurek dla rodziców byłoby czymś zupełnie niemożliwym. Co więcej, nie jest to wyłącznie atrybut najmłodszych członków rodziny. Kolorowy papier może być również materiałem, z którego powstaną niepowtarzalne i unikatowe ozdoby do domu! Niekiedy wystarczy odrobina chęci i minimalne zdolności artystyczne, aby wyczarować prawdziwe cuda.

Papier kolorowy. Poznaj główne zalety 

Kolorowe kartki papieru to niezwykle uniwersalny materiał papierniczy, którego nie powinno zabraknąć w szufladzie żadnego ucznia. Jakie są główne zalety tego produktu i dlaczego warto w niego zainwestować? Oto i one:

  • produkt niezwykle uniwersalny, 

  • relatywnie tani, 

  • bardzo plastyczny; bez problemu można go zginać, sklejać, ciąć i tworzyć różnorakie kształty, 

  • zwykle wyróżnia się wysokim poziomem nieprzezroczystości,

  • przybiera różne formy; np. papiery kolorowe metalizowane, brokatowe czy samoprzylepne dają wiele możliwości plastycznych, 

  • występują papiery jedno- lub wielokolorowe, 

  • gwarantuje wiele możliwości plastycznych - od malowania po tworzenie witraży czy wyklejanek. 

Papiery kolorowe. Jakie wybierać? 

Papiery kolorowe, które możemy znaleźć na rynku, dostępne są w różnych formatach (A4, A5, B4, C5) i teksturach. To, po który sięgniemy, zależy przede wszystkim od tego, co chcemy stworzyć i jaki efekt uzyskać. Zwykle papiery kolorowe w swojej pierwotnej i podstawowej wersji służą do wyklejanek, robiących furorę wśród dzieci. Długie godziny spędzone na klejeniu przeróżnych wzorów, postaci, czy form mogłyby dla nich trwać w nieskończoność. Gładkie, kolorowe kartki doskonale sprawdzą się również w przypadku wydzieranek, a w zestawieniu z bibułą doskonale skomponują się w wielokolorowych witrażach.

 

Ciekawe i nieszablonowe wykończenie uzyskać można dzięki zastosowaniu papierów kolorowych metalizowanych. Dodają one pracom pazura i oryginalności, którą wbrew pozorom cenią sobie nawet najmłodsi członkowie rodziny. Co więcej, ich nietypowa forma sprawia, że sięgają po nie o wiele chętniej i znacznie wcześniej niż po klasyczne papiery kolorowe.


Alternatywą dla podstawowego rodzaju papieru kolorowego jest również ten z brokatowym wykończeniem. Nie ulega wątpliwości, że dzieło stworzone w taki sposób będzie nie tylko przyciągało wzrok, ale również zachwycało swoim niepowtarzalnym designem. Najchętniej korzystają z niego dziewczynki, ponieważ to właśnie one uwielbiają wszystko, co się świeci i mieni! 


Na tym etapie warto wspomnieć również o samoprzylepnym papierze kolorowy, który jest nieocenionym artykułem podczas wycinanek. Elementy wycięte za pomocą nożyczek lub ozdobnych dziurkaczy maluchy zaaplikują z ogromną łatwością, bez użycia kleju.

Papiery kolorowe. Jakie dzieła można z nich stworzyć? 

Jak już wspominaliśmy, papiery kolorowe są doskonałą “bazą” do stworzenia niewymagających zbyt wielu zdolności manualnych dzieł sztuki. Szukasz pomysłów na to, jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem? Z pomocą przyjdzie… papier kolorowy! Gwarantujemy, że uśmiech na twarzy twojego malucha nie zniknie przez długie godziny. 

Papierowe dekoracje

Samoprzylepny papier kolorowy to doskonały materiał do stworzenia przeróżnych dekoracji! Właśnie dlatego warto z niego skorzystać i powycinać niepowtarzalne kształty, którymi przyozdobicie pokój, szafki lub tablicę korkową. Jesienne liście, bałwanki, a może różnej wielkości gwiazdy lub księżyce? Wybór należy już tylko do was! Im kreatywniejsze będą, tym lepiej! 

Kartki z podziękowaniami 

To jedna z podstawowych rzeczy, którą z łatwością wykonacie z papieru kolorowego. Własnoręcznie wykonane laurki wręczone ukochanej babci, czy dziadkowi to niesamowity prezent, o którym będą pamiętać przez długie lata! To również doskonały sposób, aby okazać bliskim wdzięczność i uczucia. Obok takiego podarunku nie sposób jest przejść obojętnie. Nic dziwnego, że to właśnie te prace małych artystów zajmują honorowe miejsce w każdym domu. 

Origami

Origami to świetny pomysł na zabawę zarówno dla tych dużych, jak i małych dzieci. Zwykle wykonywane jest ono z jednego arkusza papieru, bez konieczności cięcia czy klejenia. Mimo że zajęcie to wymaga dużej dawki skupienia i cierpliwości, to naprawdę warto podjąć to ryzyko i spróbować swoich sił! Przygodę warto zacząć od tworzenia prostych form jak, chociażby samoloty. Drzemki temu unikniecie zbyt szybkiego zniechęcenia się, a kolejne nieudane próby... wbrew pozorom mogą przynieść masę śmiechu i radości!


Dodany przez Piotr