0

Pokój ucznia. Co powinno się w nim znaleźć?

Pokój ucznia. Co powinno się w nim znaleźć?

Moment, w którym dziecko rozpoczyna etap edukacji, jest przełomowy. Od tej chwili jego życie zaczyna się zmieniać diametralnie. Nowi znajomi, nowe doświadczenia, nowe zajęcia, nowe przygody, a także nowy wystrój pokoju. Miejsce zabawek zajmie teraz biurko do pokoju, wygodne siedzisko zastąpi porządne, wygodne krzesło do biurka dla dziecka, a zabawną lampkę profesjonalne oświetlenie biurka. Co powinno znaleźć się w pokoju ucznia, by miejsce to stało się naprawdę komfortowym do nauki, by proces edukacji przebiegał w wyjątkowo sprzyjających warunkach? Oto podpowiedzi!

Po pierwsze – biurko do pokoju 

Biurko do pokoju to jedna z ważniejszych kwestii zakupowych, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wyposażeniu pokoju dla ucznia. Dlaczego? Powodów jest wiele, jednak najważniejszym z nich jest ten, że biurko do pokoju będzie stanowiło centralne miejsce, swoistą edukacyjną bazę dowodzenia. Na temat biurka do pokoju ucznia można przeczytać w jednym z naszych poprzednich artykułów. Wymienialiśmy tam, jakich artykułów szkolnych nie powinno zabraknąć na biurku. Dziś ponownie podkreślamy rangę kupowania dobrego biurka do pokoju, jeśli zależy nam na tym, by proces nauczania przebiegał w jak najbardziej komfortowych warunkach. Rodzaj tego typu mebli ma też ogromny wpływ na postawę naszej pociechy. Dobrym i jednocześnie ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup biurka z możliwością regulacji wysokości blatu. Wówczas takie biurko do pokoju będzie służyło przez wiele lat, a maluch będzie mógł dostosowywać jego wysokość do swojego stale zmieniającego się wzrostu. 

Po drugie – krzesło do biurka dla dziecka

Wielu rodziców zastanawia się, jakie krzesło do biurka dla dziecka będzie najlepsze. odpowiedź to: ergonomiczne. Co to oznacza w praktyce? Otóż krzesło ergonomiczne pozwala dowolnie regulować głębokość, wysokość siedziska oraz ustawiać kąt oparcia. Krzesło ergonomiczne jest wyprofilowane tak, by maluch podczas nauki utrzymywał odpowiednią postawę. Szczególnie tyczy się to odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Im szybciej zadbamy o prawidłową postawę, tym mniej kłopotów zdrowotnych pojawi się w przyszłości. Dobrym pomysłem są krzesła obrotowe, które umożliwiają swobodę ruchów dzieciom. A te, jak wiadomo, nie lubią być krępowane, ograniczane. Krzesło ergonomiczne umożliwia swobodne trzymanie nóg na ziemi przez dziecko. Jeśli brakuje kilku centymetrów do prawidłowej pozycji, wówczas można wspomóc się podnóżkiem. 

Po trzecie – lampy do pokoju

Prawidłowe oświetlenie zapewnią lampy do pokoju ucznia. Nie mogą być one jednak przypadkowe. Lampy do pokoju powinny dostarczać jak największą ilość światła. Wiadomym jest, że najlepszym typem oświetlenia są naturalne promienie słoneczne. Jednak nie zawsze nauka może odbywać się w ciągu dnia. Bardzo często dzieciaki odrabiają lekcje późnym wieczorem, a nawet nocą. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu ilość zajęć pozalekcyjnych jest obecnie bardzo duża. Maluchy korzystają z wielu dodatkowych lekcji i bardzo często dopiero wieczorem siadają do lekcji, ćwiczeń, utrwalania pojęć, malowania, rysowania. Lampy do pokoju powinny zatem stanowić istotny element wystroju pokoju ucznia. 

Po czwarte – zestaw mebli dziecięcych

Zestaw mebli dziecięcych to spójna całość, stanowiąca niezbędny element wyposażenia pokoju ucznia. Mówimy tu o szafach, szafkach, szufladach, komodach, półkach, które ze sobą współgrają i są na tyle pojemne, by maluch mógł schować w nich wszelkie ubrania, akcesoria, przedmioty, zabawki, artykuły szkolne, gry, a nawet słodkości. Aby pokój ucznia był jak najbardziej komfortowy i jednocześnie łatwy w sprzątaniu, warto zadbać o to, by zestaw mebli dziecięcych miał jak największą ilość schowków. Na powierzchni blatów, biurka, stolika nie powinno być nagromadzonych zbyt wiele rzeczy. Powoduje to chaos oraz zdecydowanie czyni sprzątanie bardzo uciążliwym. Nie można zapominać także o tym, by zestaw mebli dziecięcych był po prostu estetyczny. 

Po piąte – kącik rekreacji, odpoczynku, zabawy

Aranżacja pokoju ucznia to skupienie się przede wszystkim na strefie edukacyjnej, jednak nie można zapominać, że każdy z nas, bez względu na wiek, potrzebuje odpoczynku. Warto zatem zadbać, by w pokoju ucznia znalazł się kącik, w którym można oddać się niczym nieograniczonej zabawy. Co powinno się w nim znaleźć? Centralnym punktem powinno być wygodne siedzisko, łóżko, fotel, czyli miejsce, w którym maluch będzie mógł zrelaksować się w pozycji leżącej. Obok może stanąć stolik, na którym maluch zarówno będzie mógł spożyć ulubiony posiłek, łakocie, jak i namalować coś czy oddać się zabawie. W kąciku relaksu, odpoczynku nie może także zabraknąć miękkich poduszek, kocyka na wypadek, gdyby dziecko chciało uciąć sobie krótką drzemkę. 

Wymienione w artykule meble: krzesło do biurka dla dziecka, biurko do pokoju, zestaw mebli dziecięcych oraz inne artykuły, produkty to tylko część rzeczy, która powinna znaleźć się w pokoju ucznia. Dużo zależy od gustu oraz od zainteresowań dziecka. Aranżację i wyposażenie tego wnętrza powinno się przeprowadzić w konsultacji z maluchem. W końcu to on będzie spędzał tu najwięcej czasu. 


Dodany przez Piotr