0

Pomysły na kreatywne zabawy dla dzieci w domu

Pomysły na kreatywne zabawy dla dzieci w domu

„W czasie deszczu dzieci się nudzą, to ogólnie znana rzecz” tak śpiewał Kabaret Starszych Panów. I nie tylko w czasie deszczu. Ostatnie wydarzenia związane z epidemią koronawirusa pokazały, że kreatywność rodziców jest na wagę złota, szczególnie jeśli chodzi o pomysły na zabawy dla dzieci w domu. A zatem, jakie zabawy z dziećmi sprawią, że zarówno maluchy, jak i ich opiekunowie będą usatysfakcjonowani? Podpowiadamy!


Zabawy sensoryczne

Zabawy sensoryczne mają na celu rozwijanie wszystkich zmysłów dziecka, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Dzieci z zaburzoną integracją sensoryczną gorzej radzą sobie w nauce, w wykonywaniu wielu czynności, są mniej sprawne ruchowo, mają osłabioną koncentrację. Zdecydowanie warto zatem uwzględnić zabawy sensoryczne w domowym harmonogramie zabaw z dziećmi. Jakie zabawy sensoryczne sprawdzają się najbardziej? Które z nich są szczególnie uwielbiane? Tak naprawdę pomysłów jest naprawdę dużo! Sensoryczne zabawy dla dzieci w domu są dość proste do zorganizowania. Wystarczy mieć pod ręką masy plastyczne lub też różnorodne artykuły, które znajdziemy… w kuchennych szafkach! Zabawy sensoryczne, jak sama nazwa wskazuje, związane są z zapachami, smakami, doznaniami słuchowymi, zachęcają do dotykania przedmiotów, poznawania ich kształtów. Dzieci powinny poznawać faktury poszczególnych materiałów, przesypywać, lepić, rozpoznawać poszczególne aromaty, przyporządkowywać smaki produktów.


Zabawy manualne

W co warto się zatem zaopatrzyć, by zapewnić kreatywne, manualne zabawy dla dzieci w domu? Oto podpowiedzi:

  • plastelina;
  • modelina;
  • glina;
  • ciastolina i piankolina;
  • masa solna.

Zabawy manualne pozwalają rozwijać sprawność dłoni, a to będzie szczególnie istotne w procesie edukacji, gdy maluch pójdzie do szkoły i rozpocznie swoja przygode z pisaniem.  

    

Zabawy plastyczne

Dzieciaki uwielbiają rysować, malować, kleić, wycinać. Nie jest to żadnym zaskoczeniem ani tajemnicą, że podczas takich zabaw można się nie tylko dobrze bawić, ale i ubrudzić. warto zatem stworzyć pociechom kącik małego artysty, w którym będą mogły poświęcić się niczym nieograniczonej zabawie. Wystarczy wyposażyć takowy kącik w odpowiednie maty pod krzesło i podkładki na biurko. Wówczas przestrzeń będzie odpowiednio chroniona przed farbami, kredkami, flamastrami czy wodą. Plastyczne zabawy dla dzieci w domu potrafią zająć maluchy na wiele godzin. Ale nie tylko ich. Rodzice również uwielbiają zabawy plastyczne, wspólne kreowanie, tworzenie małych dzieł sztuki. Doskonałym uwieńczeniem zabaw z dziećmi tego typu jest zorganizowanie wystawy ich prac. Wówczas dzieci poczują się naprawdę docenione, mogą chwalić się i zapraszać swoich przyjaciół na mini wernisaż. Takie doświadczenie na pewno pozostanie im w pamięci na długo. 


Zabawy literackie

Wystarczy mieć pod ręką kilka kartek z bloku rysunkowego bądź zeszytu, zszywacz, a także przybory do pisania i malowania, by wymyślić zabawę dla dzieci w domu związaną z tworzeniem własnej książki. Opowieść może być pokazana w formie obrazkowej lub też, jeśli dziecko potrafi już pisać, w formie pisemnej. Chodzi o to, by pobudzić jak najbardziej kreatywność. Maluchy mogą same zdecydować, czy chcą wydać swój tomik poezji, powieść, komiks. Poznają w ten sposób gatunki literackie, co na pewno okaże się być przydatne na lekcjach języka polskiego w szkole.


Zabawa w szkołę

Obok zabawy w dom, zabawa w szkołę jest jedną z ulubionych zabaw dla dzieci w domu. To nie tylko pomysł na kreatywne spędzenie czasu, nauka wcielania się w role. To także oswojenie z tym, co nieuniknione, pokazanie, że placówka szkolna może być fajnym, ciekawym miejscem, w którym nabywa się nowe doświadczenia. Wystarczy kilka gadżetów, tj. segregator, który może imitować dziennik lekcyjny, czerwony długopis, jakim zwykle posługują się nauczyciele, zeszyty dla uczniów, by ta zabawa dla dzieci w domu zajęła maluchy na długi czas!


DIY

Zabawy DIY to kolejna kategoria zabaw dla dzieci w domu, które poszerzają horyzonty, uczą nowych umiejętności, rozbudzają wyobraźnię i kreatywność. Mają one jeszcze jedną zaletę. Są korzystne dla środowiska, od najmłodszych lat uczą dzieci, że należy dbać o planetę. Eko zabawki zrobione ze wszystkim materiałów, jakie znajdziemy w domu są prawdziwym powodem do dumy. Wykonane samodzielnie, praktycznie bezkosztowo, w zgodzie z zasadami ekologii. 


Dodany przez Piotr