0

Pracownia artystyczna dla najmłodszych. Co powinno się w niej znaleźć?

Pracownia artystyczna dla najmłodszych. Co powinno się w niej znaleźć?

Rodzice, którzy dostrzegają zdolności plastyczne u swoich pociech często zastanawiają się, co zrobić, by rozwijać jego talent? Jak pomóc dziecku rozbudzić zainteresowanie dziedzinami plastycznymi, sztuką? Pierwszym krokiem powinno być stworzenie swoistej pracowni artystycznej. Nie oznacza to jednak, że musimy mieć do tego całe pomieszczenie, choć naturalnie byłoby to wyjątkowo komfortowe rozwiązanie. Wystarczy wyodrębnić kącik, biurko i odpowiednio je wyposażyć, by maluch mógł pielęgnować swoje zdolności plastyczne! Dowiedz się, co powinno się w niej znaleźć!

Jak rozpoznać, że dziecko ma talent plastyczny?

Zanim przejdziemy do kwestii omawiania wyposażenia pracowni artystycznej, poświęcimy chwile na wskazanie pewnych symptomów tego, że maluch wykazuje zdolności plastyczne. Wielu rodziców nie zdaje sobie z tego sprawy, że dziecko, które wyjątkowo chętnie chwyta za farby, kredki i kartkę papieru i tworzy kreatywne obrazy samodzielnie, bez pomocy opiekunów, w pewien sposób pokazuje już, co go interesuje. Często rodzice myślą, że każdy maluch uwielbia rysować, malować. Owszem, zabawy plastyczne są dla dzieci ważne, jednak dzieci z talentem plastycznym chcą poznawać coraz więcej środków wyrazu, sięgają po coraz nowsze artykuły plastyczne. Ponadto szybciej niż ich rówieśnicy tworzą kreatywne obrazy, z głowy, z pamięci. Szybciej dostrzegają, czym jest perspektywa i o wiele szybciej potrafią trzymać się w linii. Dzieci ze zdolnościami plastycznymi z łatwością uczą się, jak prawidłowo trzymać pędzel do farby, flamastry, kredki. Dzięki temu o wiele łatwiej jest im później podczas nauki pisania, gdzie niezbędne jest odpowiednie ułożenie dłoni. Warto również wiedzieć, że dziecko z talentem plastycznym chętnie ogląda obrazki w książkach, dostrzega różnorodność barw, interesuje i posługuje się pojęciami z dziedzin plastycznych.

Co powinno znaleźć się w pracowni artystycznej?

Pracownia artystyczna dla dziecka, które wykazuje talent plastyczny powinna być przede wszystkim wygodna i dobrze zaopatrzona. Co to oznacza w praktyce? 

  1. Odpowiednie miejsce, czyli znalezienie takiego kącika w mieszkaniu czy domu, w którym dziecko będzie mogło skupić się na rozwijaniu zdolności plastycznych bez obaw, że coś stłucze, zbije, zabrudzi. Takie miejsce powinno mieć dostęp do światła, najlepiej dziennego, gdyż jest ono najzdrowsze. Jednak ochota na tworzenie, czyli tak zwana wena twórcza przychodzi nieraz niespodziewanie. Warto zatem, by w pracowni artystycznej znalazło się także dobre oświetlenie.
  2. Ergonomiczne krzesło i biurko. W pracowni artystycznej powinny znaleźć się wygodne meble, które pozwolą dziecku działać nawet przez kilka godzin bez szkodliwego wpływu na kręgosłup. Ergonomiczne krzesło dostosowane do wzrostu pociechy to absolutna podstawa. W tym miejscu warto również wspomnieć o ochronie, czyli o matach pod krzesło, podkładkach na biurko, które będą skutecznie zabezpieczą te powierzchnie.
  3. Podstawowe artykuły plastyczne to wszystkie materiały, które są niezbędne do tego, by rozpocząć swoją przygodę ze sztuką i by rozwijać talent plastyczny. Do podstawowych artykułów plastycznych zaliczyć można: 

W późniejszej kolejności przydatne będą również artykuły plastyczne dla zaawansowanych twórców, czyli takie materiały plastyczne, które wymagają już nieco wprawy. Do tego typu artykułów plastycznych należą:

Tak przygotowana pracownia artystyczna będzie idealnym miejscem do rozwijania talentu plastycznego. Przestrzeń kreatywna pozwala tworzyć, kreować, rozszerzać horyzonty i rozwijać umiejętności z poszczególnych dziedzin sztuki. 

Dodany przez Piotr