0

Jak wygląda kompletny spis przyborów szkolnych i innych niezbędnych artykułów?

Jak wygląda kompletny spis przyborów szkolnych i innych niezbędnych artykułów?

We wrześniu rozbrzmiał pierwszy dzwonek w szkołach, a dzieci i młodzież rozpoczęły kolejny rok edukacji. Aby nauka przebiegała pomyślnie, każdy rodzic malucha, który dopiero rozpoczyna proces edukacji szkolnej, otrzymał spis przyborów szkolnych. Owy spis jest swoistą listą artykułów szkolnych i plastycznych, bez których zdobywanie nowej wiedzy, umiejętności, doświadczeń na lekcjach, byłoby niemożliwe. Co zatem powinno znaleźć się w wyprawce szkolnej? O czym nie można zapomnieć, kompletując niezbędnik ucznia? Podpowiadamy!

Spis przyborów szkolnych – podział

Zanim przybliżymy, jak wygląda podział artykułów szkolnych w tradycyjnej wyprawce, warto nadmienić, że obecnie istnieje możliwość zdobycia dofinansowania na zakup wszystkich potrzebnych uczniowi produktów. Jednorazowa zapomoga, zwana wyprawką 300, to świadczenie, które mogą otrzymać wszyscy, bez względu na zarobki. Wyprawka szkolna ma naturalnie pewne ograniczenia i nie obejmuje zakupu produktów z kategorii wyprawka dla przedszkolaka. Nie przysługuje także uczniom zerówki i studentom. 

Wróćmy jednak do spisu przyborów szkolnych, a dokładniej do podziału tych artykułów na poszczególne kategorie. Te prezentują się następująco:

 1. przybory do pisania;
 2. artykuły plastyczne;
 3. książki i zeszyty;
 4. strój gimnastyczny;
 5. plecak, tornister, piórnik,
 6. buty na zmianę i worek na kapcie;
 7. pudełko na śniadanie, bidon na napój;
 8. artykuły kreślarskie.

Przybory szkolne do pisania

W spisie przyborów szkolnych nie mogłoby zabraknąć różnorodnych artykułów piśmienniczych. Początkowo, dzieci uczą się pisać przy pomocy ołówka, który następnie zamieniają na pióro kulkowe, pióro wieczne czy długopis, według własnych, indywidualnych preferencji i możliwości. W wyprawce szkolnej nie powinno zatem zabraknąć:

 • dwóch sztuk ołówków o różnym stopniu miękkości;
 • długopisu;
 • pióra kulkowego lub/i pióra wiecznego;
 • flamastrów, pisaków;
 • cienkopisów, długopisów żelowych;
 • mazaków, markerów, zakreślaczy.

Artykuły plastyczne w spisie przyborów szkolnych

Artykuły plastyczne to produkty, które przydają się przede wszystkim na lekcjach plastyki, techniki, a także do ćwiczenia zdolności manualnych. To artykuły szkolne przydatne i w szkole i w domu. Wszak przy pomocy różnorodnych artykułów, wchodzących w skład kategorii artykuły plastyczne, można wykonywać różnorodne szlaczki, trenować nie wychodzenie za linię i szlifować zdolności plastyczne itp. W kompletnym spisie przyborów szkolnych nie zabrakło szerokiej gamy artykułów plastycznych, takich jak:

 • blok rysunkowy A4 i A3 z białymi kartkami;
 • blok techniczny A4 z białymi i kolorowymi kartkami;
 • farby plakatowe;
 • pędzelki do farb o różnym stopniu grubości;
 • kubeczek na wodę;
 • kredki świecowe;
 • kredki ołówkowe;
 • farby akwarelowe;
 • plastelina;
 • papier kolorowy;
 • klej w sztyfcie lub tubie;
 • bibuła, krepina.

Książki i zeszyty

Książki i zeszyty to absolutna podstawa wyprawki szkolnej. Wszak bez tych artykułów niemożliwe jest przeprowadzenie i pełne uczestniczenie w zajęciach. Wysokiej jakości zeszyty oraz dedykowane książki, ćwiczenia bezwzględnie powinny znaleźć się w plecaku czy tornistrze. Warto pamiętać także o okładkach i naklejkach szkolnych, które są swoistym ratunkiem dla zapominalskich i sprawią, że łatwo znaleźć będzie właściciela w przypadku ewentualnego zagubienia zeszytu czy książki w szkole.

Szkolny strój gimnastyczny

Wyprawka szkolna nie byłaby kompletna, jeśli zabrakłoby na niej stroju gimnastycznego, wszak lekcje wychowania fizycznego odbywają się nawet 2-3 razy w tygodniu. Jaki powinien być idealny strój na w-f? Lekki, niekrępujący ruchów, wykonany z przewiewnej bawełny. T-shirt i spodenki krótkie, bądź długie dresowe dla chłopca oraz wersja dla dziewczynki: koszulka, getry lub wygodne spodenki to idealny wybór. Dopełnieniem tego powinny być buty z antypoślizgową, niebrudzącą powierzchnię podeszwą. Warto także pamiętać o tym, że w niektórych szkołach, w ramach lekcji wychowania fizycznego, uczniowie uczęszczają na przykład na lekcje pływania. Wówczas przydatny jest także czepek, strój kąpielowy, klapki kąpielowe, okularki i szybkoschnący ręcznik. 

Tornister i piórnik

Jeżeli chodzi o tornister, to najlepiej wybierać taki, który ma usztywniane plecy, co sprzyja utrzymywaniu prostej postawy. Plecak bądź tornister powinien być pojemny i wyposażony w odblaski, by gwarantować nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły. Dobrym rozwiązaniem są także modele z dodatkowym pasem biodrowym i piersiowym. Z kolei dodatkowe przegródki i kieszenie ułatwią szybkie odnalezienie wszelkich potrzebnych artykułów i materiałów szkolnych. 

Podstawową kwestią przy wyborze piórnika jest ta, czy wybrać piórnik z czy bez wyposażenia. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Piórnik z wyposażeniem to przede wszystkim fuzja komfortu i oszczędności czasu. Ale te kwestie nie zawsze idą w parze z wysoką jakością. Kupując oddzielnie piórnik i oddzielnie artykuły piśmiennicze, znajdujące się w spisie przyborów szkolnych, mamy realny wpływ na wybór poszczególnych elementów, na to, żeby były jak najbardziej różnorodne i reprezentowały jak najwyższą solidność wykonania. 

Buty na zmianę i worek

Buty na zmianę powinien mieć każdy uczeń, inaczej może spotkać go przykra niespodzianka w postaci zakazu wejścia na zajęcia i konieczności zawrócenia do domu po kapcie. Wygodne, przepuszczające powietrze, a przede wszystkim posiadają antypoślizgową podeszwę, takie powinny być buty szkolne. Oprócz kapci, w wyprawce szkolnej znaleźć można worek, który jest niezbędny do tego, by przechowywać kapcie, gdy uczeń wychodzi ze szkoły i by schować w nim buty wyjściowe, gdy uczeń przebywa aktualnie na lekcjach. 

Pudełko na śniadanie, bidon na napój  

Oprócz przyborów szkolnych, książek, zeszytów czy różnorodnych artykułów plastycznych, w plecaku każdego malucha, ucznia, nastolatka, nie powinno zabraknąć pudełka śniadaniowego z pożywną zawartością oraz bidonu na zdrowy napój. Kwestia właściwego żywienia to temat na odrębny wpis, jednak warto pamiętać, by dziecko zawsze zabrało ze sobą zdrowy, pożywny posiłek, by w zawsze na przerwie mogło sięgnąć do plecaka, tornistra po pyszną kanapkę oraz świeży sok lub wodę. Pudełko i bidon powinny być zrobione z trwałych, odpornych tworzyw. Warto wybierać produkty tego typu, które będą dość niestandardowe, na przykład pod względem wzoru czy koloru. Dzięki temu nie tylko maluch chętnie będzie miał je zawsze przy sobie, ale także zminimalizuje to ryzyko przypadkowej zamiany bidonu czy pudełka z kolegą czy koleżanką z klasy.

Artykuły kreślarskie

Artykuły kreślarskie to ostatnia kategoria, która bezwzględnie powinna być uwzględniona w spisie przyborów szkolnych. Odporne na nacisk, wytrzymałe, wysokiej jakości, takie powinny być artykuły kreślarskie dla młodszych i starszych uczniów. Bez nich ciężko wyobrazić sobie lekcje matematyki czy techniki. Artykułami kreślarskimi, których nie może zabraknąć w wyprawce szkolnej są:

 • nożyczki;
 • linijka;
 • temperówka;
 • miękka gumka do ścierania;
 • cyrkiel;
 • ekierka;
 • krzywiki.

W sprzedaży znaleźć można także gotowe, kompletne zestawy geometryczne.

Skompletowanie wyprawki szkolnej w oparciu o spis przyborów szkolnych i artykułów dla ucznia nie jest trudne i czasochłonne, o ile zdecydujemy się na zakup w jednym, sprawdzonym miejscu, takim jak hurtownia online papierowo.pl. Można nabyć tu bowiem wszelkie niezbędne artykuły, reprezentujące wysoką jakość w bardzo atrakcyjnych cenach!    


Dodany przez Piotr