0

Styl industrialny w biurze – zasady

Styl industrialny w biurze – zasady

Surowe, przestronne, eleganckie, wyrafinowane, nowoczesne, unikalne, takie są wnętrza w stylu industrialnym. Nie dziwi zatem fakt, że coraz częściej ten styl gości w biurach, przedsiębiorstwach. Dzięki niemu pracownicy zyskują wyjątkową przestrzeń, która jest funkcjonalna, minimalistyczna i tym samym sprzyja twórczej, kreatywnej pracy. Jak wykreować industrialne wnętrza? Podpowiadamy!


O stylu industrialnym słów kilka

Zanim przejdziemy do omawiania zasad, jakimi należy kierować się, jeśli chcemy wprowadzić styl industrialny do przestrzeni biurowej, poświęcimy chwilę na przybliżenie, czym tak naprawdę jest i skąd się wziął styl industrialny. Otóż, jego korzenie związane są z recesją, jaka dotknęła Amerykę w latach 50. XX wieku. Wiele hal, fabryk, magazynów zostało wówczas opuszczonych, opustoszałych, porzuconych. Na ich kolejnych najemców, właścicieli nie trzeba było jednak długo czekać. Te przestronne wnętrza w niedługim czasie, bo po około 10-20 latach, zostały zaadaptowane przez artystów. W dawnej wytwórni kapeluszy tworzył sam Andy Warhol! Później do loftów przeniosły się mniejsze i większe firmy, korporacje, a niektóre wnętrza zamieniły się w unikalną przestrzeń mieszkalną. W Polsce styl industrialny również skradł serca projektantom. Industrialne wnętrza znaleźć można w każdym mieście, a symbolem tego stylu stała się Łódź. Obecnie styl industrialny stale zyskuje na popularności. 


Zasady aranżacji biura w stylu industrialnym 

Styl industrialny rządzi się swoimi prawami. Naturalnie, styl industrialny ma pewne powiązania ze stylem minimalistycznym. Można w nim także odnaleźć nutę stylu skandynawskiego. Jednak istnieje kilka elementów, które są wyjątkowo charakterystyczne właśnie dla przestrzeni, zaaranżowanych w stylu industrialnym. Oto one.


Przestrzeń

Ogromna, otwarta przestrzeń to znak rozpoznawczy industrialnych wnętrz. Wysokie sufity, duże okna, brak elementów, które zaburzają otwartą przestrzeń, stwarzają wrażenia zagracenia jej, to wszystko jest charakterystyczny właśnie dla stylu industrialnego. W industrialnych wnętrzach można poczuć się naprawdę wolnym. Nie ma tu bowiem ograniczających kontakty interpersonalne ścianek działowych, nie ma rozpraszaczy w postaci zbędnych elementów. Nie ma tu też dywanów, zasłon. Open space sprzyja burzom mózgów, wymianie poglądów, dlatego z wyjątkowym upodobaniem ten typ przestrzeni wybierają przedstawiciele branży kreatywnej. Biurka i krzesła biurowe są ustawione tak, aby zapewniać jak największą swobodę ruchów. Otwarta, wolna przestrzeń pociąga za sobą konieczność zaopatrzenia industrialnych wnętrz w różnego rodzaju szafki czy półki, w których można pomieścić wszystkie materiały biurowe. W przestrzeni w stylu industrialnym nie ma miejsca na chaos, bałagan. Tutaj przybory do pisania, kolorowe karteczki, segregatory, flipcharty, wszystko ma swoje wyznaczone miejsce. 


Surowe wykończenie

Beton, cegła, szkło, metalowe rury, wystające kable: to wszystko znaleźć można w industrialnych wnętrzach. Nikogo nie zdziwią tu ciężkie, metalowe drzwi, drewniane belki czy widoczne elementy instalacji. Nikogo nie zszokuje również widok lamp industrialnych zwisających na długich kablach. Surowe wykończenie nie oznacza jednak, że w industrialnych wnętrzach nie ma miejsca na jakiekolwiek dodatki. Można tu dostrzec bowiem duże plakaty zawieszone na ścianach, a także podziwiać prace grafficiarzy na powierzchniach tychże ścian. 


Odpowiednie kolory

Biały, czarny, szary, takie barwy dominują w industrialnych wnętrzach. Nie ma tu miejsca na pastele, na ciepłe barwy. Wszak styl industrialny jest chłodny. Można przełamać te zimne barwy akcentem w intensywnym, kontrastowym kolorze, na przykład czerwonym.


Lampy industrialne, czyli odpowiednie oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie to podstawa wnętrz zaaranżowanych w stylu industrialnym. Ogromne okna to jedno, a lampy industrialne to drugie. Przydają się one w szczególności wtedy, gdy praca odbywa się późniejszym popołudniem. Niekiedy w pracy trzeba zostać do wieczora. Lampy industrialne dają wówczas potrzebną, optymalną ilość światła. 


Meble industrialne

Meble industrialne to odrębna kategoria mebli, które są wyjątkowo charakterystyczne i idealnie współgrają z otwarta przestrzenią. Meble industrialne są stylowe i funkcjonalne. W końcu muszą pomieścić wszystkie artykuły biurowe. W industrialnych wnętrzach genialnie prezentują się metalowe pojemniki na dokumenty, przyborniki na biurko, a także szklane tablice magnetyczne. Meble industrialne są solidne, wytrzymałe, dość masywne i ciężkie. To jeszcze bardziej podkreśla surowy klimat wnętrz industrialnych!

Dodany przez Piotr